Podpisałem dziś ustawę o świadczeniu pieniężnym przysługującym osobom zesłanym lub deportowanym przez władze Związku Sowieckiego w latach 1936–1956 – poinformował w sobotę prezydent Andrzej Duda.
Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego oraz setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej poinformował, że podpisał w sobotę ustawę o przyznaniu świadczeń pieniężnych osobom, które w latach 1936-56 były zesłane lub deportowane do Związku Sowieckiego.
"Dla pamięci wszystkich tych, którzy cierpieli na wschodzie, wszystkich tych, którzy byli zesłani, którzy byli tam maltretowani przez bolszewików na Syberii, podpisałem dzisiaj ustawę o rekompensacie dla tych, którzy w latach 1936–1956 byli deportowani przez władze Związku Sowieckiego" - poinformował.
Nowe przepisy przewidują przyznanie jednorazowych świadczeń pieniężnych, które - biorąc pod uwagę średni czas przebywania na zesłaniu - mogą wynieść 13,2 tys. zł. Pieniądze te będą przyznawane w wysokości proporcjonalnej do okresu przebywania danej osoby na zesłaniu lub deportacji w Związku Sowieckim. Za każdy miesiąc okresu podlegania w latach 1939–56 tego rodzaju represji ma przysługiwać 200 zł; jednorazowe świadczenie nie może wynieść mniej niż 2,4 tys. zł.
Odnosząc się do rocznicy Bitwy Warszawskiej, prezydent mówił, że niektórzy te wydarzenia nazywają Cudem na Wisłą.
"Jakiś cud z pewnością był. Cud geniuszu, cud opieki Opatrzności nad naszym krajem i nad naszym narodem. Byliśmy wtedy mężni, odważni, ponad wszelką miarę, walcząc przecież na różnych frontach, bo i na tym przeciwko bolszewikom i zaraz później w II powstaniu śląskim, które - jak podają historycy - zaskoczyło Niemców sprawną organizacją i rozmachem" - podkreślił Andrzej Duda.(PAP)
autorka: Olga Zakolska
ozk/ mhr/