Piąta edycja Pomorskiego Jazzu odbędzie się w poniedziałek w Centrum św. Jana w Gdańsku. Wydarzenie zostanie zorganizowane w wersji online. We wnętrzu XIV-wiecznego kościoła wystąpi m.in. Grażyna Łobaszewska&Ajagore.
"Pomorski Jazz to wydarzenie mające na celu prezentację najbardziej oryginalnych i najciekawszych artystów oraz zespołów działających na polskiej i międzynarodowej scenie jazzowej, a wywodzących się z pomorskiego środowiska jazzowego. Jest świadectwem tego, jak wielki potencjał tkwi w pomorskiej sceny jazzowej i jak wiele kreatywnych i oryginalnych projektów powstaje każdego roku w naszym regionie" - poinformowała Marta Korga-Bistram z Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.
Pierwsza odsłona festiwalu odbyła się w 2015 r.
Do tej pory na "pomorskiej scenie jazzowej" wystąpiło kilkudziesięciu artystów, tworzących 22 zespoły, prezentując swoje najnowsze płytowe projekty, m.in. Leszek Kułakowski Jazz Orchestra, Gdynia Improvisers Orchestra pod dyrekcją Marcina Bożka, Leszek Możdżer Quartet, Algorythm, Krystyna Stańko, Maciej Sikała, Grzegorz Nagórski, Adam Wendt, Przemek Dyakowski, Cezary Paciorek, Maciej Grzywacz, Dominik Bukowski i Emil Miszk. Gościnnie publiczności zaprezentowali się również Anna Serafińska, Krzesimir Dębski i Henryk Miśkiewicz.
W tegorocznym Pomorskim Jazzie wezmą udział: Jakub Hajdun Trio, Wojciech Staroniewicz North Park oraz Emil Miszk&The Sonic Syndicate. W koncercie pt. "Największe przeboje" wystąpi też Graz˙yna Łobaszewska&Ajagore.
Artyści wystąpią w Centrum św. Jana, które mieści się w XIV-wiecznym kościele św. Jana w historycznym centrum Gdańska.
W 1945 r. świątynia została bardzo poważnie zniszczona. Przez kolejne 50 lat odtworzono jej bryłę i wykonano niezbędne zabezpieczenia. W tym czasie gmach należał do państwa i funkcjonował jako swojego rodzaju symbol-pomnik. Zrujnowane wnętrza były wykorzystywane jako scenografia filmowa, w latach 60. Janusz Morgenstern kręcił tu część zdjęć do filmu "Kolumbowie".
W 1991 r. państwo przekazało świątynię Archidiecezji Gdańskiej, a ta - cztery lata później - oddała obiekt w użytkowanie NCK, które od tego czasu odbudowywało i restaurowało zabytkowy kościół, wykorzystując jego wnętrze do celów kulturalnych jako Centrum św. Jana. W ramach wieloletniej rewaloryzacji świątyni m.in. odrestaurowano wieżę, posadzki i ściany świątyni, a we wnętrzu zainstalowano systemy oświetleniowe, nagłośnieniowe, grzewcze itp.
W Centrum św. Jana odbywają się liczne koncerty, wystawy i spektakle teatralne. Jednocześnie kościół pełni funkcje sakralne - w każdą niedzielę i święta gromadzi się w nim na mszach św. Duszpasterstwo Środowisk Twórczych Archidiecezji Gdańskiej.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ je/