My Sybiracy już dawno wybaczyliśmy narodowi rosyjskiemu i naszym prześladowcom – powiedział w poniedziałek w Gdańsku z okazji Światowego Dnia Sybiraka Bronisław Wysoczański z gdańskiego oddziału Związek Sybiraków.
Światowy Dzień Sybiraka obchodzony jest w rocznicę napaści armii rosyjskiej na Polskę 17 września 1939 r.
„My Sybiracy już dawno nie mamy w sobie żadnych pretensji ani nienawiści do narodu rosyjskiego, który cierpiał okrutne prześladowania. Przebaczyliśmy dawno naszym prześladowcom, a nawet oprawcom, którzy nas skrzywdzili” – powiedział podczas uroczystości przed pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przedstawiciel Związku Sybiraków.
Wysoczański przypomniał, że jego organizacja poparła podpisane przed miesiącem w Warszawie przez Patriarchę Moskwy i całej Rusi Cyryla I oraz przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Józefa Michalika przesłanie do narodów Polski i Rosji.
Związek Sybiraków utrzymuje, powołując się na dane swojej komisji historycznej, że po 17 września 1939 roku, czyli dniu agresji ZSRR na Polskę, na Wschód deportowano co najmniej 1,35 mln Polaków. Komisja związku ocenia, że zginął co trzeci wywieziony - czyli blisko pół miliona osób.
„Jednakże nurtuje nas pytanie: z jaką częścią Rosjan pojednali się Polacy (…) Stawiam to pytanie dlatego, że według wybitnego rosyjskiego socjologa akt pojednania obejmuje faktycznie 4-5 proc. wierzących Rosjan. Czy w tych procentach mieszczą się rządzący, którzy od czasu do czasu przypominają nam łaskawie, że w Obwodzie Kaliningradzkim mają przygotowane rakiety średniego zasięgu nakierowane na główne cele w Polsce?” – mówił Wysoczański.
Przedstawiciel Związku Sybiraków zaapelował jednocześnie, aby „walczyć o zakorzenienie w europejskiej świadomości zsyłkowej odysei polskiego narodu”.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz podziękował członkom Związku Sybiraków za pielęgnowanie pamięci o masowych wywózkach Polaków na Wschód.
„Dziękujemy też za to, że jesteście naturalnymi sojusznikami ciągłego pojednania polsko-rosyjskiego. Bo takie pojednanie nie jest aktem jednorazowym. Gdyby tak było świat i życie byłyby prostsze” – podkreślił Adamowicz.
Po uroczystości na gdańskim cmentarzu Sybiracy przejechali autokarami do Centrum Edukacji i Promocji Regionu w Szymbarku (Pomorskie), gdzie od 2004 r. odbywa się Światowy Zjazd Sybiraków.
W programie zjazdu przewidziano m.in. mszę św. w kaplicy koncelebrowaną przez metropolitę lwowskiego arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego,
Związek Sybiraków utrzymuje, powołując się na dane swojej komisji historycznej, że po 17 września 1939 roku, czyli dniu agresji ZSRR na Polskę, na Wschód deportowano co najmniej 1,35 mln Polaków. Komisja związku ocenia, że zginął co trzeci wywieziony - czyli blisko pół miliona osób.
Inne dane dotyczące wywózek podają historycy, m.in. z Instytutu Pamięci Narodowej. Są one niższe od szacunków Sybiraków, np. przy szacunkach w oparciu o dane z archiwów rosyjskich pada liczba niespełna 500 tys. osób, których w latach 1939-41 dotknęły sowieckie represje. To osoby deportowane, ale także aresztowane lub umieszczone w obozach jenieckich. (PAP)
rop/ aks/ abe/