Dwa koncerty z cyklu Wielka Improwizacja prezentujące różne oblicza jazzu odbędą się w sobotę oraz piątek w Narodowym Forum Muzyki (NFM). Przedsięwzięcie realizowane jest w ramach współpracy Jazztopad Festival z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku.
12 lutego Narodowe Forum Muzyki wznowiło działalność koncertową z udziałem publiczności. W programach nadchodzących wydarzeń znajdą się zarówno utwory kameralne, jak i symfoniczne, dzieła dawnych i współczesnych twórców oraz muzyka jazzowa - poinformowała PAP rzeczniczka NFM Agnieszka Frei.
W ramach współpracy Jazztopad Festival z Instytutem Kultury Polskiej w Nowym Jorku na sobotę, 13 lutego oraz piątek, 19 lutego zaplanowano dwa koncerty z cyklu Wielka Improwizacja.
„Cykl ten prezentuje różne oblicza jazzu: od odważnej awangardy i improwizacji po mainstream. Idealna akustyka sal NFM zapewnia doskonałe środowisko nie tylko dla młodych polskich zespołów, lecz także uznanych artystów” – opisują organizatorzy.
Podczas wcześniejszych koncertów cyklu Wielkiej Improwizacji wystąpili tacy muzycy jak Wynton Marsalis, Bobo Stenson, Gregory Porter, Tomasz Stańko, Kuba Więcek, Brad Mehldau i Dianne Reeves.
Jak podkreślają organizatorzy, cechą charakterystyczną działającego od 17 lat pod patronatem NFM Jazztopad Festiwal jest zaangażowanie w zamówienia kompozytorskie oraz przygotowywanie projektów specjalnych. Jazztopad od wielu lat buduje relacje z najważniejszymi ośrodkami jazzowymi na świecie, wspierając promocję polskiej muzyki improwizowanej i wymianę kulturalną. Od 2015 roku jest corocznie obecny w Nowym Jorku.
W sobotę o godz. 20 zagra Radek Nowicki Quartet. Jeden z najbardziej charakterystycznych głosów polskiego saksofonu jazzowego zagra ze swoim kwartetem, „zgłębiając improwizację zakorzenioną w tradycji stworzonej przez takich gigantów jazzu jak Wayne Shorter czy John Coltrane”.
Z kolei w piątek, 19 lutego o godz. 20 w NFM wystąpi duet wokalno-basowy Maniucha & Ksawery, czerpiący inspiracje z tradycyjnych pieśni Polesia na Ukrainie. „W swoich kompozycjach tych dwóch artystów łączy jazzową improwizację z piosenkami wiosennymi, żniwnymi, weselnymi, kołysankami i miłością, tworząc narrację o cyklach natury i życia ludzkiego” – czytamy w zapowiedzi wydarzenia.
Koncerty odbędą się w formie hybrydowej: z udziałem publiczności oraz w streamingu online. Transmisję z koncertów będzie można obejrzeć na żywo na internetowych kanałach kilku instytucji: Lincoln Center, Polish Music Center USC Thornton School of Music, Narodowego Forum Muzyki/Jazztopad Festival oraz Polish Cultural Institute New York. (PAP)
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ pat/