Członkowie rodziny, biskupi i przedstawiciele władz pożegnali w sobotę w gliwickiej katedrze emerytowanego biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej Gerarda Kusza. Duchowny zmarł w poniedziałek. W październiku skończyłby 82 lata.
Mszy św. pogrzebowej przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który przez wiele współpracował z biskupem Kuszem - najpierw w Komisji Katechetycznej, a później w Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. We mszy wzięli udział także inni hierarchowie - wśród nich metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, oraz przedstawiciele lokalnych władz.
Kard. Nycz, który znał się z biskupem Kuszem 45 lat, mówił o jego zasługach dla katechezy w Polsce. „Przede wszystkim zaskakiwał nas wszystkich swoją praktycznością – wypowiedzi, pomysłów, treści, które przedstawiał. Był biskup Gerard katechetą z ducha i był praktykiem katechezy z ducha, a był praktykiem skutecznym, dlatego był także wykształconym katechetykiem” - wskazał.
Kardynał wspomniał też, kiedy wiele lat temu dyskutowano nad koncepcją katechezy w Polsce po powrocie nauki religii do szkół, biskup Kusz czasem "sprowadzał na ziemię" - kiedy rozmowy o programach nauczania „bujały troszkę w obłokach”. „Może warto to powiedzieć przy twojej trumnie – może byśmy byli w troszkę innym miejscu, inaczej byśmy mogli mówić dzisiaj, gdybyśmy bardziej słuchali twoich rad i twoich uwag (...)” - podkreślił.
Był biskup Gerard katechetą z ducha i był praktykiem katechezy z ducha, a był praktykiem skutecznym, dlatego był także wykształconym katechetykiem – wskazał kard. Kazimierz Nycz.
Abp Skworc przypomniał, że kiedy w 1992 r. została powołana diecezja gliwicka, równocześnie powstała górnośląska metropolia, skupiająca diecezje: opolską, gliwicką i katowicką. Bp Kusz – jak dodał arcybiskup – podczas spotkań był bardzo aktywny i współtworzył klimat metropolitalnych spotkań. „Był zawsze bardzo twórczy, ale i twórczo krytyczny, chciałem mu za to bardzo serdecznie podziękować” - zaznaczył.
Jak dodał, wyróżniała go rzeczowość, ale też "miłość do górnośląskiej ojcowizny z jej trudną historią" oraz miłość do Kościoła i ewangelizacji. Zgodnie z mottem jego posługiwania (oboedientia et pax – posłuszeństwo i pokój) wnosił rozsądek i pokój i wiedział, że „z posłuszeństwa rodzi się pokój, posłuszeństwo owocuje pokojem” - dodał abp Skworc.
Wygłaszający homilię biskup gliwicki Jan Kopiec opowiadał o życiu biskupa Kusza – jego edukacji, wychowaniu i trwającym blisko 59 lat kapłaństwie. „Upływało ono na nauczaniu, w porę i nie w porę, szukaniu pobożnych i porządnych ludzi, ale też ludzi trudnych, pogmatwanych drogach, bo życie wypełniało cierpliwe świadczenie o związku z Chrystusem” - zaznaczył biskup.
Jak dodał, zmarłemu należą się podziękowania m.in. za „szukanie każdego człowieka, którego należy przekonać do przyjaźni z Chrystusem”. „Biskup Gerard w tym dziele obficie korzystał z darów intelektu i serca, by dzielić się nimi w cierpliwości, ale i w umiłowaniu każdego człowieka” - dodał bp Kopiec.
„Drogi przyjacielu Gerardzie, dziękuję za całą siłę twojej otwartości, miłości i przyjaźni, bardzo szczerej, jakiej nie tylko ja doświadczałem, ale doświadczały Kościoły – opolski i gliwicki, bardzo obficie” – mówił bp Jan Kopiec.
„Drogi przyjacielu Gerardzie, dziękuję za całą siłę twojej otwartości, miłości i przyjaźni, bardzo szczerej, jakiej nie tylko ja doświadczałem, ale doświadczały Kościoły – opolski i gliwicki, bardzo obficie” - podsumował biskup.
Jeszcze w sobotę po południu trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona do rodzinnych Dziergowic (Opolskie), gdzie po mszy w parafii św. Anny zostanie złożona do grobu na miejscowym cmentarzu.
Gerard Kusz urodził się 23 października 1939 r. w Dziergowicach, tam też ukończył szkołę podstawową. Maturę zdał w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kasprowicza w Raciborzu. Studia teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie rozpoczął w 1957 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 czerwca 1962 r. w Opolu z rąk biskupa Franciszka Jopa.
Po święceniach pracował jako wikariusz w parafii Chrystusa Króla w Gliwicach i Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu. W 1976 r. został magistrem teologii, a w 1978 r. obronił pracę doktorską. W 1978 r. został mianowany wykładowcą katechetyki, pedagogiki i teologii pastoralnej w Wyższym Seminarium Duchownym Śląska Opolskiego w Nysie. W latach 1983-1985 był wicerektorem WSD.
27 czerwca 1985 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji opolskiej. Święceń udzielił mu kard. Józef Glemp. Konsekracja odbyła się 15 sierpnia 1985 r. W diecezji opolskiej powierzono mu m.in. sprawy katechetyczne, wizytatorów diecezjalnych, kultury chrześcijańskiej i Klubów Inteligencji Katolickiej.
25 marca 1992 r. został biskupem pomocniczym powołanej wtedy diecezji gliwickiej. Pełnił w niej funkcje wikariusza generalnego i przewodniczącego Wydziału Nauki i Kultury Chrześcijańskiej. Od 1985 r. należał do Komisji Katechetycznej Konferencji Episkopatu Polski, później był wiceprzewodniczącym Komisji Wychowania KEP. W związku z osiągnięciem wieku emerytalnego w październiku 2014 r. złożył rezygnację z urzędu biskupa pomocniczego. Na emeryturę przeszedł 15 listopada 2014 r. (PAP)
autor: Krzysztof Konopka
kon/ pad/