Polonijna śpiewaczka Małgorzata Staniszewska przygotowała oryginalne nagranie nabożeństwa Gorzkich Żali w stylu łączącym jazz i muzykę pop. Projekt powstał z inicjatywy polskiego konsulatu w Nowym Jorku.
W rozmowie z PAP Staniszewska podkreśliła, że piękno utworu zaintrygowało towarzyszących jej muzyków: amerykańskiego pianistę, chilijskiego kontrabasistę oraz Tajwankę grającą na tzw. przeszkadzajkach. Artystka zrobiła aranżację utworu i poprosiła swój zespół, Margo Ensemble, o zagranie w sposób minimalistyczny z wpływami jazzu. Jej zdaniem w utworze pojawił się nowojorski klimat.
„Nie jest to wykonanie stricte jazzowe, ale łączące się też ze stylem pop. Bardziej to harmonizowało z oryginalną melodią i dało możliwość swingowania” - wyjaśniła Staniszewska.
Dodała, że zna Gorzkie Żale od dziecka. Ukończyła studia wokalne w Polsce i USA, często wykonuje muzykę sakralną. Pracuje też jako dyrektor muzyczny w kościele.
„Szczególnym wyzwaniem było dla mnie zachowanie piękna utworu o męce Pana Jezusa. Skupiłam się nad tym jak oddać Jego ból. Niektóre części Gorzkich Żali mają po 10 zwrotek. Ponieważ jest to taka sama melodia, dla urozmaicenia starałam się modulować głosem i zmieniać dynamikę” – tłumaczyła.
Konsul generalny RP Adrian Kubicki zwrócił uwagę, że około 20-minutowy utwór nawiązujący do tradycji religijnej jest zarazem piękny i głęboko zakorzeniony w polskiej kulturze muzycznej.
„Gorzkie Żale, które są oczywiście utworem sakralnym, wykonane w konsulacie przez polską wokalistkę przy akompaniamencie instrumentów innych niż organy, przez muzyków jazzowych stały się niezwykle ciekawe. Przypomną Polonii nie znany raczej za granicą utwór. Katolicy przeżyją to przy końcu Wielkiego Postu w religijny sposób. Dla innych stanie się okazją do zadumy w atmosferze polskiej kultury” – przewidywał Kubicki.
Wyraził nadzieję, że projekt będzie przyczynkiem do popularyzacji polskiej kultury. Jak dodał profesjonalne nagranie na wideo było możliwe przy współpracy z zespołem muzycznym „Dzieci PRL-u”.
Emisja Gorzkich Żali rozpocznie się w piątek po południu lokalnego czasu. Będzie dostępna także w Polsce w mediach społecznościowych, na platformie YouTube z linkami do Twittera i Facebooka konsulatu.
Gorzkie Żale to zbiór pieśni o Męce Pańskiej śpiewanych podczas Wielkiego Postu w ramach nabożeństwa pasyjnego.
Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)
ad/ ap/