Działania edukacyjno-kulturowe, które będą tworzone z udziałem dzieci i młodzieży, będą mogli zrealizować m.in. animatorzy i nauczyciele w ramach uruchomionego w poniedziałek konkursu Podlaskiego Instytutu Kultury. Wnioski można składać do 4 maja.
Konkurs organizowany jest w ramach projektu realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury w ramach programu "Bardzo Młoda Kultura" Narodowego Centrum Kultury. Instytut otrzymał dofinansowanie na działania w województwie podlaskim w latach 2019–2021.
To już szósty nabór wniosków z ramach tego projektu, przeznaczono na niego 112 tys. zł. Przedmiotem konkursu, który rozpoczął się w poniedziałek - jak informuje Podlaski Instytut Kultury (PIK) - są działania edukacyjno-kulturowe dla dzieci i młodzieży z województwa podlaskiego.
Jak napisano w regulaminie, działania mają być nie tylko dla dzieci i młodzieży, ale przede wszystkim powinny być tworzone z ich udziałem. Projekty powinny też zakładać działania międzypokoleniowe.
"Do wzięcia udziału w projekcie PIK zachęca wszystkich, którzy chcą się przyczynić do rozwoju edukacji kulturowej w naszym województwie: edukatorów, nauczycieli, animatorów, pracowników instytucji kultury, bibliotek, teatrów, muzeów oraz organizacji pozarządowych. Projekty muszą zostać złożone przez minimum dwóch partnerów (po jednym z sektora kultury i oświaty), którzy będą je wspólnie realizować" - podał w komunikacie PIK. Dodano, że działania mają odbywać się w sposób tradycyjny oraz online.
Tematem konkursu - jak można przeczytać w regulaminie - są "Natury Kultury", to także hasło wiodące całej odsłony tegorocznego programu. "Natura i kultura to nieodłączne elementy naszego życia. Człowiek jest częścią natury, a jednocześnie twórcą kultury. Wieloznaczność obu słów daje szerokie pole do interpretacji i organizacji działań" - podają organizatorzy.
Wnioski można przesyłać do 4 maja, a grant można otrzymać od 2 do 15 tys. zł.
W ramach tegorocznej odsłony "Bardzo Młodej Kultury", która zainaugurowano w marcu, oprócz konkursu przewidziano także inne działania. Będą to m.in. otwarte szkolenia, wyjazdy studyjne, spotkania informacyjne, działania badawcze i sieciujące dla nauczycieli, animatorów i pracowników instytucji kultury czy organizacji pozarządowych.(PAP)
autorka: Sylwia Wieczeryńska
swi/ dki/