Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna 5 sierpnia znów wyjdzie na pątniczy szlak. Z powodu obostrzeń związanych z pandemią bez żadnych limitów zapisywać się na nią mogą osoby w pełni zaszczepione – podają organizatorzy.
Pielgrzymi szlak potrwa 10 dni i zakończy się 14 sierpnia na Jasnej Górze.
W komunikacie przekazanym PAP wskazano, że na tegoroczną WAPM "przede wszystkim mogą zapisać się bez żadnych limitów osoby w pełni zaszczepione (czyli po przyjęciu dwóch dawek szczepionki dwudawkowej lub jednej dawki J&J)". "W drodze wyjątku będą mogły się zapisać osoby niezaszczepione" - zaznaczyli organizatorzy tłumacząc tę decyzję obowiązującymi regulacjami epidemicznymi.
"Istnieje ścisły limit, który w pierwszej kolejności będzie wykorzystany na potrzeby osób, które z obiektywnych powodów zdrowotnych lub wieku nie mogły się poddać szczepieniu" - wyjaśniono.
"W przypadku wykrycia zakażenia COVID-19 na osoby niezaszczepione będzie mogła zostać nałożona kwarantanna instytucjonalna przez GIS" - przypomniano.
Zapowiedziano, że "obowiązywać będzie szereg ograniczeń sanitarnych, tj. zakaz mieszania się między grupami, mycie i dezynfekcja rąk, obowiązkowe mierzenie temperatury itp." "Dostosowanie się do wszystkich wymogów przez każdego pielgrzyma jest obligatoryjne" - podkreślają organizatorzy.
Noclegi będą wyłącznie w namiotach na polach namiotowych.
Zapisy w tym roku rozpoczną się 20 czerwca i będą się odbywały wyłącznie w formie elektronicznej. "Będzie możliwość zapisania się tylko na całą pielgrzymkę, a możliwość dojazdu przewidujemy jedynie przez pierwsze dni. Wykluczone będą możliwości odwiedzin na trasie, jak również dołączenie +tylko na weekend+" - czytamy w komunikacie.
Planowana jest także "Pielgrzymka Duchowa", która w łączności z pielgrzymami idącymi na Jasną Górę, z własnych domów realizuje program rekolekcji. Szczegóły i pozostałe informacje pojawią się w najbliższych dniach na oficjalnej stronie pielgrzymki www.wapm.waw.pl.
Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów – codziennie do pokonania jest ok. 35-40 km w 5-6 etapach.
W warszawskiej pielgrzymce akademickiej idzie 18 grup, w tym jedna grupa wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.(PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mhr/