Złożeniem kwiatów przed bramami stoczni w Gdańsku i Szczecinie Solidarność uczci na wybrzeżu 33. rocznicę Sierpnia’80. Na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności wykład w Gdańsku wygłosi francuski filozof Guy Sorman.
W Szczecinie obchody rocznicy Sierpnia’80 rozpoczną się w piątek, dzień przed uroczystościami w Gdańsku – porozumienie między strajkującymi robotnikami a przedstawicielami PRL-owskiej władzy podpisano w Szczecinie 30 sierpnia 1980 r.
W uroczystościach, które rozpoczną się w południe przed bramą główną stoczni szczecińskiej, wezmą udział delegacje związkowe z całego kraju, tradycyjnie zostanie też odmówiona modlitwa Anioł Pański, a przed tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia 1970 zostaną zapalone znicze i złożone kwiaty. Tam też przewidziano wystąpienia przewodniczącego NSZZ "Solidarność" Piotra Dudy oraz dyrektora szczecińskiego oddziału IPN Marcina Stefaniaka.
W styczniu 2013 r. Guy Sorman w "Gazecie Wyborczej" napisał m.in. że "symbolem nowej Unii może być jej nowa europejska stolica. Proponuję Gdańsk, w pół drogi między Wschodem a Zachodem, miasto, którego historyczne koleje losu przypominać nam będą o tym, od czego chroni nas Europa. Dewiza dawnej gdańskiej Solidarności - odwaga i umiar - może się stać dewizą nowej federalnej Europy".
Ważnym punktem szczecińskich uroczystości ma być złożenie tego dnia aktu erekcyjnego Centrum Dialogu „Przełomy”, nowego oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie na placu Solidarności, poświęconego powojennej historii miasta.
Otwarcie wystawy w Centrum Dialogu Przełomy planowane jest na wrzesień 2014 r. Centrum powstaje na placu, na którym podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób.
W piątek wieczorem w szczecińskiej archikatedrze odbędzie się msza święta w intencji ludzi pracy pod przewodnictwem abp. Andrzeja Dzięgi.
W ramach obchodów rocznicy Sierpnia’80 Europejskie Centrum Solidarności zorganizuje w Dworze Artusa wykład pod hasłem "Etyka solidarności". W piątek prelekcję wygłosi francuski publicysta polityczny i filozof Guy Sorman, publikujący na łamach m.in. "Le Figaro" i "The Wall Street Journal".
W styczniu 2013 r. Sorman w "Gazecie Wyborczej" napisał m.in. że "symbolem nowej Unii może być jej nowa europejska stolica. Proponuję Gdańsk, w pół drogi między Wschodem a Zachodem, miasto, którego historyczne koleje losu przypominać nam będą o tym, od czego chroni nas Europa. Dewiza dawnej gdańskiej Solidarności - odwaga i umiar - może się stać dewizą nowej federalnej Europy".
Tego samego dnia w Dworze Artusa zaplanowano także uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności. To odznaczenie, ustanowione w kwietniu 2010 r. przez ECS, przyznawane jest cudzoziemcom, którzy w latach 80. ubiegłego wieku pomagali Solidarności i opozycji demokratycznej w PRL.
Kolejnymi laueratami Medali Wdzięczności będą: slawista i historyk Daniel Beauvois, działaczka związkowa Francoise Breton-Baluka (oboje z Francji); rosyjski dysydent i pisarz Władimir Bukowski; wydawca, autor prac o literaturze, historii i kulturze środkowoeuropejskiej Francesco Cataluccio z Włoch oraz fotograf Chris Niedenthal z Wielkiej Brytanii, mieszkający od 1998 r. w Polsce.
W Gdańsku główne obchody podpisania Porozumień Sierpniowych, organizowane przez Solidarność, rozpocznie w sobotę przed południem msza św. w kościele św. Brygidy z udziałem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Po nabożeństwie złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego, jednego z kapelanów Solidarności i wieloletniego proboszcza parafii św. Brygidy w Gdańsku.
Następnie, zaplanowano przemarsz ulicami miasta na Plac Solidarności, gdzie przed historyczną bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej złożone zostaną kwiaty.
Rocznicowe obchody zakończy 31 sierpnia konferencja w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, podczas której głos zabiorą przewodniczący związku Piotr Duda oraz lider Zarządu Regionu Gdańskiego „S” Krzysztof Dośla.
W trakcie konferencji zaplanowano także referat „Strajki 1988 roku - ważny etap w drodze do wolnej Polski” dyrektora gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mirosława Golona. Przewidziano również wypowiedzi uczestników strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1988 r. Na zakończenie uczniom z pomorskich szkół wręczone zostaną stypendia z funduszu stypendialnego gdańskiej „S”.
31 sierpnia z okazji rocznicy Sierpnia’80 zostaną również złożone kwiaty w Gdyni pod dwoma pomnikami Ofiar Grudnia 1970 oraz w Gdańsku pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana. Dodatkowo, z Placu Solidarności w Gdańsku zostaną wypuszczone w niebo 33 gołębie pocztowe. (PAP)
rop/ epr/ abe/