Władze gdańska zapowiedziały, że w poniedziałek zostaną uruchomione cztery edukacyjne punkty informacyjne dla uchodźców. „Wszystkie dzieci mogą liczyć na pomoc” – zapewnia wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.
W niedzielę w Szkole Podstawowej nr 57 w Gdańsku została zorganizowana konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano nową ofertę dla dzieci, które wyjechały bądź niebawem wyjadą z Ukrainy. Wiceprezydenci Gdańska przekazali również informację dotyczącą aktualnej pomocy oferowanej przez miasto.
"Wszystkie dzieci z Ukrainy mogą liczyć na pomoc. Wszystkie dzieci mają prawo do edukacji i również w gdańskich szkołach mogą z niej korzystać" - zapewniła na wstępie wiceprezydent Gdańska Monika Chabior.
Wiceprezydent poinformowała, że od poniedziałku w czterech gdańskich szkołach zostaną uruchomione edukacyjne punkty informacyjne dla uchodźców. "Punkty będą w gdańskich szkołach, w których pracują pracownicy znający język ukraiński i którzy będą w tym języku udzielać informacji. Te punkty będą wyposażone w dane dotyczące dostępności miejsc w gdańskich szkołach. Dotyczy to żłobków, przedszkoli, szkół podstawowych i szkół średnich" - tłumaczyła.
Punkty będą się mieściły w: Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8, w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Ubocze 3, w Szkole Podstawowej nr 19 przy ul. E. Hoene 6 oraz w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 przy ul. Jagiellońskiej 14.
"Jeżeli dziecko nie będzie miało dokumentów, zdarza się, że takie dokumenty mogą zginąć na przykład w transporcie, takim rodzicom zostanie przekazana informacja, jak dziecko zapisać do szkoły. W tym zakresie wystarczy oświadczenie rodzica bądź opiekuna" - powiedziała Chabior.
Władze miasta podkreślają, że do gdańskich szkół zapisało się już kilkudziesięciu uczniów z Ukrainy. "Zapisują się dzieci, ale jest to sporadyczne. Spodziewamy się, że stopniowo rodzicie i opiekunowie będą zapisywać dzieci. Szkoły raz w tygodniu będą wysyłać informację dotyczącą tego, ile dzieci już się zapisało" - dodawała wiceprezydent.
Zastępca Dyrektora ds. edukacji Wydziału Rozwoju Społecznego Grzegorz Kryger powiedział, że miasto zmierza do tego, żeby uczniów szukających miejsca umieścić w klasach już istniejących. "Na dziś funkcjonuje oddział przygotowawczy m.in. w szkole podstawowej nr 57 w Gdańsku. Niebawem utworzymy kolejny oddział przygotowawczy dla szkół średnich, powstanie on w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Gdańsku. Takich oddziałów będziemy tworzyć więcej" - tłumaczył.
Monika Chabior zwróciła uwagę, że władze miasta czekają na specustawę, która zwiększy liczebność klas np. 27 uczniów. "Wtedy znacznie zwiększy się nasz potencjał" - przyznała.
Wiceprezydent Gdańska Piotr Borawski w trakcie niedzielnej konferencji podsumował ostatnie działania pomocowe miasta na rzecz uchodźców.
"Od początku funkcjonowania punku dla uchodźców przy ul. Dolna Brama 9, przewinęło się przez niego 1159 osób, którym zaoferowaliśmy pomoc. Ale ta liczba stale się zwiększa. Tylko wczoraj 380 osób przyszło i otrzymało pomoc w punkcie. 900 osób otrzymało dary, które są dziełem wielu zbiórek, które państwo dostarczacie" - powiedział Borawski.
Jego zdaniem, największym wyzwaniem dla miasta w najbliższych dniach będzie przyjęcie coraz większej liczby uchodźców i zapewnienie im schronienia i wyżywienia.
"Od dziś rozpocznie działanie punkt w pobliżu stadionu Lechii przy ul. Traugutta, tam przygotowaliśmy 64 łóżka. Uruchomiony zostanie punkt w miejskiej hali przy ul. Kołobrzeskiej. Tam jest przygotowanych 86 łóżek. Docelowo będzie możliwość położenia 117 osób" - powiedział wiceprezydent.
W trakcie wystąpienia Piotr Borawski przypomniał również o stronie internetowej www.ukraina.gdanskpomaga.pl, gdzie mogą zarejestrować się osoby potrzebujące pomocy oraz takie, której tej pomocy chciałyby udzielić. "Mamy ponad 6 tys. zgłoszeń od wolontariuszy, którzy chcą w jakiś sposób pomóc. Tej chęci pomocy jest tak wiele, że czasem prosimy o cierpliwość" - zaznaczył. (PAP)
autor: Piotr Mirowicz
pm/ dki/