W pomoc dla przybywających do Łodzi uchodźców wojennych z Ukrainy włączyły się też biblioteki. Placówki oferują m.in. literaturę w języku ukraińskim, lekcje języka polskiego, korzystanie z komputerów, kserowanie i skanowanie dokumentów czy zajęcia dla dzieci.
Bogatą ofertę dla Ukraińców przygotowała Wojewódzka Biblioteka Publiczna (WBP) w Łodzi. Obywatele tego kraju mogą bezpłatnie zapisać się do placówki, w której zgromadzono już książki w języku ukraińskim – poinformowała Ewa Baranowska z WBP.
W tym tygodniu placówka otrzymała ponad 40 tytułów książek w języku ukraińskim, przekazanych przez Instytut Książki.
"Są książki dla dorosłych i dla dzieci – klasyka polskiej literatury, ale też popularne tytuły literatury współczesnej" – wyjaśniła Baranowska.
Wkrótce zbiór ma się powiększyć, bo w WBP trwa zbiórka książek w języku ukraińskim, a także książek obrazkowych, kolorowanek, kredek i innych materiałów plastycznych.
Placówka zaprasza też Ukraińców do bezpłatnego kserowania i skanowania dokumentów czy do korzystania z internetu. Pracownicy pomogą przy wypełnianiu dokumentów i formularzy.
Ofertę dla Ukraińców przygotowały też filie Biblioteki Miejskiej w Łodzi (BMwŁ) Dostępne są w nich przestrzenie, w których można korzystać z komputerów i wi-fi oraz miejsca do zabawy i zajęć. W wybranych bibliotekach będą zorganizowane lekcje języka polskiego.
"Prowadzimy w filiach zbiórkę książek i komiksów w języku ukraińskim dla dzieci i dla dorosłych. Oferujemy dla migrantów bezpłatne porady specjalistów, prowadzimy doradztwo online, a także przez adres e-mailowy: porady@biblioteka.lodz.pl. Raz w miesiącu zaplanowano spotkania na żywo w wybranych filiach BMwŁ" – poinformowali przedstawiciele miejskiej instytucji.
BMwŁ zaoferowała łódzkim domom dziecka, do których trafią ukraińskie dzieci, cykl cotygodniowych lekcji bibliotecznych, połączonych z nauką podstaw języka polskiego. Bibliotekarze raz w tygodniu mają odwiedzać wybrane domy dziecka.
Zaplanowano również spacery po Łodzi z tłumaczem i przewodnikiem.
Cała oferta jest bezpłatna. Karta zapisu do biblioteki jest dostępna w języku ukraińskim. (PAP)
Autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ joz/