Sprawy dotyczące dialogu rzymskokatolicko-prawosławnego oraz problemy duszpasterskie związane z przypływem uchodźców wojennych z Ukrainy były tematami czwartkowych obrad Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego Konferencji Episkopatu Polski i Soboru Kościoła Prawosławnego w Polsce.
W komunikacie przekazanym w czwartek PAP przez biuro prasowe Episkopatu poinformowano, że 25. spotkanie plenarne odbyło się w diecezji lubelsko-chełmskiej w Lublinie.
Członkowie zespołu rozmawiali m.in. o opublikowanym w pierwszych dniach wojny na Ukrainie, 8 marca br., dokumencie Rady Prawnej i Rady ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski "PRO MEMORIA dotyczące posług religijnych udzielanych wiernym z Kościołów i Wspólnot kościelnych niemających pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim" - poinformował współprzewodniczący bilateralnego zespołu ze strony Kościoła rzymskokatolickiego bp Adam Bab.
Zaznaczył, że strona prawosławna pozytywnie odniosła się do dokumentu.
"Trzymamy się zasady, że jeżeli wierni są prawosławni, to jesteśmy gościnni i udostępniamy nasze miejsca kultu na ich liturgie, ale w porozumieniu z hierarchami prawosławnymi, którzy sprawują jurysdykcję na danym terenie" - powiedział bp Bab. Dodał, że w przypadku prawosławnych duchownych, którzy są wśród uchodźców, "prosimy również by uzgadniali swą posługę z miejscowymi biskupami prawosławnymi".
Podczas spotkania omówione zostały też m.in. kwestie dotyczące organizacji katechezy dzieci z Ukrainy.
Bp Bab przyznał, że pod względem formalnym nie jest to prosta sprawa. "W tych ośrodkach, gdzie znajduje się większa liczba dzieci prawosławnych, ważne jest, aby otrzymały one prawosławnych katechetów" - powiedział duchowny.
Jak zaznaczył - "Wszyscy liczymy na rychłe zakończenie wojny sprawiedliwym pokojem".
Kolejne spotkanie Zespołu Bilateralnego Katolicko-Prawosławnego zaplanowano jesienią.
Obradom przewodniczyli współprzewodniczący Zespołu: abp Abel i bp Adam Bab – nowy współprzewodniczący ze strony Kościoła rzymskokatolickiego. Wzięli w nim także udział: ks. Rafał Pokrywiński z Kościoła katolickiego i ks. Jarosław Pagór z Kościoła prawosławnego. (PAP)
Autor: Magdalena Gronek
mgw/ mir/