O zabierzowskiej rodzinie, której konspiracyjna działalność stała się zaczątkiem Kedywu AK „Błyskawica”, przypomina wystawa otwarta w poniedziałek w parku Jordana w Krakowie. Ekspozycja „Poganowie. Rodzeństwo w konspiracji” powstała w 80-lecie Armii Krajowej.
„Celem wystawy jest przybliżenie mieszkańcom Krakowa momentu powstania +Błyskawicy+ przez pryzmat opowieści o rodzeństwie zaangażowanym w walkę o niepodległość Polski, walkę prowadzoną przez młodych ludzi, połączonych nie tylko więzami rodzinnymi, ale także służbą w Armii Krajowej” – zwróciła uwagę Joanna Roman z Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie.
Komiksowa wystawa prezentowana jest w językach polskim i angielskim, w miejscach często uczęszczanych przez mieszkańców i turystów. W poniedziałek wystawę otwarto w parku Jordana. Tu będzie można ją oglądać do 5 września. W kolejnych dniach ekspozycja stanie w parku Krowoderskim (5-12.09), parku Anny i Erazma Jerzmanowskich (12-19.09), przy zalewie Nowohuckim (19-26.09.2022).
Zaczątkiem powstania oddziału krakowskiego Kedywu AK „Błyskawica” była działalność konspiracyjna zabierzowskiej rodziny Poganów, którzy, pracując w niemieckich warsztatach na terenie miasta, gromadzili broń wykradaną okupantowi. Z czasem oddział rozrósł się i przybrał swoją nazwę od pseudonimu jednego z braci – Mieczysława.
Od połowy 1943 r. „Błyskawica” rozwinęła działalność partyzancką w okolicach Krakowa i obok innych oddziałów krakowskiego Kedywu – „Gromu”, „Skoku” i „Huraganu” – stała się częścią składową powstałego w czerwcu 1944 r. Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego AK „Skała”.
„Wielu +Skałowców+ było krakowianami. Historia obu oddziałów to nieodzowna część dziejów okupacyjnych i powojennych Krakowa, o którą trzeba na nowo zadbać i tym samym uchronić ją od zapomnienia” – zauważyła pracownica Muzeum AK.
80 lat temu, 14 lutego 1942 r., Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. AK jest uważana za najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej przez Niemców Europie. Latem 1944 r. jej struktury liczyły ok. 400 tys. żołnierzy.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ aszw/