Nazwiska 20 ofiar terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich, których szczątki zostały odnalezione i zidentyfikowane w ramach działań Instytutu Pamięci Narodowej, zostaną ogłoszone 8 marca. W Belwederze odbędzie się uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar.
W uroczystości uczestniczyć mają rodziny zidentyfikowanych ofiar, prezes IPN dr Karol Nawrocki, wiceprezes – dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN dr hab. Karol Polejowski oraz przedstawiciele władz i instytucji państwowych.
"Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego ziemi małopolskiej oraz ofiara zamordowana w komunistycznym więzieniu w Warszawie" - podaje IPN.
Wśród zidentyfikowanych dotąd ofiar znalazło się ponad 240 osób. Dzięki działaniom Instytutu odnaleziono i podjęto szczątki ponad 2 tys. IPN prowadzi działania zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN we współpracy z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.
Instytut od lat podejmuje działania poszukiwawczo-ekshumacyjne szczątków ofiar totalitaryzmów na terenie całego kraju, a także poza jego granicami. Do tej pory przeprowadzono prace w wielu lokalizacjach w Polsce, a także na Litwie, Białorusi, Niemczech oraz w Gruzji. Działania te mają na celu odnalezienie i identyfikację szczątków osób, które zginęły w wyniku działań systemów totalitarnych i zbrodni dokonywanych na polskiej ludności.
Wśród zidentyfikowanych dotąd ofiar znalazło się ponad 240 osób. Dzięki działaniom Instytutu odnaleziono i podjęto szczątki ponad 2 tys.
By usprawnić identyfikację odnajdywanych szczątków Instytut Pamięci Narodowej od kilku lat korzysta z narzędzia udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze (FBI) systemu CODIS. Każdego roku wzrasta odsetek osób zidentyfikowanych z wykorzystaniem tego systemu, który obecnie sięga 30 proc.
W lipcu ub.r., w czasie poprzedniej konferencji podano do publicznej wiadomości największą grupę zidentyfikowanych ofiar. Było to 30 osób. Znaleźli się wśród nich Tadeusz Bejt, żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, który po wojnie organizował drogi kurierskie i punkty przerzutowe na granicy polsko-niemieckiej dla osób ściganych przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa oraz członków rodzin żołnierzy II Korpusu.
Zidentyfikowano wówczas również szczątki Eugeniusza Chudowolskiego ps. Pawełek, Zemsta - członka zgrupowania mjra Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora oraz organizacji konspiracyjnej "Polska Armia Powstańcza" - który był jednym z inicjatorów niezrealizowanego pomysłu zamachu na Bolesława Bieruta oraz Konstantego Rokossowskiego w czasie ogólnopolskich dożynek we wrześniu 1950 r. w Lublinie.
W tym roku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zaplanował prace poszukiwawcze m.in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie, w Warszawie - na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze i na terenie Willi Jasny Dom, oraz w Mucznem, gdzie poszukiwane są szczątków ofiar zbrodni UPA na Polakach a także w kilkudziesięciu innych miejscach.
IPN zidentyfikował wtedy również ppor. WP Edwarda Dziewę ps. Ostoja, Jeremi, żołnierza AK i Batalionów Chłopskich, członka organizacji konspiracyjnej "Polska Armia Powstańcza". Na terenie kwatery "Ł" odnaleziono także szczątki Tadeusza Kościółka, zatrzymanego pod zarzutem kontaktu z przedstawicielami francuskiego wywiadu na terenie Niemiec i przekazywania informacji stanowiących tajemnicę państwową, skazanego w rezultacie na karę śmierci.
W tym roku zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zaplanował prace poszukiwawcze m.in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie, w Warszawie - na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze i na terenie Willi Jasny Dom, oraz w Mucznem, gdzie poszukiwane są szczątków ofiar zbrodni UPA na Polakach a także w kilkudziesięciu innych miejscach. (PAP)
akn/ pat/