Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe oraz przedstawiciele IPN upamiętnili w poniedziałek w Białymstoku 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie. Wieńce i kwiaty składano przy pomniku na cmentarzu wojskowym w Parku Konstytucji 3 Maja.
Wieńce złożyli tam m.in. wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski i marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki w asyście służb mundurowych, była też m.in. delegacja Instytutu Pamięci Narodowej.
"Musimy pamiętać, bo to pokolenie, które było bezpośrednimi świadkami tamtych wydarzeń, już odchodzi, stąd i szczególna waga pamięci o przebiegu II wojny światowej, co Polska przeżyła, co przeżył świat w tamtym okresie. Wydarzenia, które teraz mają miejsce na Ukrainie z pewnością wpływają na te przemyślenia dotyczące i historii i dnia dzisiejszego" - mówił wojewoda Paszkowski.
Podkreślił znaczenie wychowania młodego pokolenia. "Myślę, że historia też powinna dla niego stanowić taki punkt odniesienia do zrozumienia tego co było, co jest i wyciągania wniosków na przyszłość. Pewnie dzisiaj byśmy sobie życzyli, żeby konfliktów zbrojnych nie było, żeby ta rywalizacja międzynarodowa odbywała się w granicach prawa ale widzimy, że te próby, które zostały wykształcone po II wojnie światowej, chociażby +system ONZ-owski+ nie w pełni się sprawdzają, bo nam wojny towarzyszyły w zasadzie przez cały okres od zakończenia II wojny światowej" - powiedział Paszkowski.
Odnosząc się do wojny na Ukrainie zwrócił uwagę, że nie jest to konflikt regionalny, że ma on charakter międzynarodowy. "Wiele państw jest zaangażowanych we wspieranie różnych stron tego konfliktu" - mówił wojewoda.
"To, co się dzieje za naszą granica pokazuje, że wolność, którą uzyskaliśmy nie jest dana na wieki, musimy jej strzec, musimy robić wszystko tak, by te sytuacje się nie powtórzyły, by do takich zdarzeń nigdy nie dochodziło. Dlatego bardzo istotna jest nasza postawa w związku z tym, co stało się na Ukrainie, tzn. na napaść Rosji na wolny i demokratyczny kraj" - mówił marszałek Kosicki. Odnosząc się do rocznicy zakończenia II wojny światowej mówił, że Polska została wyzwolona spod okupacji niemieckiej, ale "wolność uzyskała dopiero po prawie pół wieku".
II wojna światowa w Europie zakończyła się 8 maja 1945 roku aktem kapitulacji Niemiec. Wojnę na Dalekim Wschodzie zakończyła bezwarunkowa kapitulacja Japonii 2 września 1945 roku. Największy konflikt w dziejach pochłonął ponad 50 mln ofiar – poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych. Według danych przedstawionych w publikacji Instytutu Pamięci Narodowej "Polska 1939–1945. Straty osobowe i ofiary represji pod dwiema okupacjami", pod redakcją prof. Wojciecha Materskiego i prof. Tomasza Szaroty, w czasie II wojny światowej zginęło od 5,6 do 5,8 mln obywateli polskich.(PAP)
autor: Robert Fiłończuk
rof/ pat/