38 badaczek i badaczy rozpoczynających karierę naukową otrzymało granty w konkursie SONATINA 7. Na sfinansowanie dwu- i trzyletnich projektów NCN przeznaczy ponad 32 mln zł – poinformowało w środę Narodowe Centrum Nauki (NCN).
Jak wskazało NCN, celem konkursu SONATINA jest wsparcie kariery młodych badaczy. W jego siódmej edycji wnioski mogli składać naukowcy, którym nadano stopień naukowy doktora w okresie od 1 stycznia 2020 r. do 30 czerwca 2023 r. Projekty umożliwiają im prowadzenie badań podstawowych lub aplikacyjnych oraz pełnoetatowe zatrudnienie w polskiej jednostce naukowej, jednak pod warunkiem, że jest to inna jednostka niż ta, w której otrzymali stopień doktora. Podczas realizacji grantu kierownik musi również odbyć staż zagraniczny trwający od 3 do 6 miesięcy, który pozwoli mu na zdobycie wiedzy i doświadczenia w wysokiej jakości ośrodkach naukowych.
W konkursie do NCN zostało złożonych 185 wniosków na łączną kwotę niemal 150 milionów złotych. W wyniku przeprowadzenia dwuetapowej procedury oceny, eksperci NCN zakwalifikowali do finansowania 38 projektów na łączną kwotę ponad 32 mln zł. 11 grantów zostanie zrealizowanych w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, 9 w obszarze nauk o życiu oraz 18 w obszarze nauk ścisłych i technicznych.
Laureaci zrealizują swoje projekty na uczelniach i w innych jednostkach m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Najwięcej projektów będzie realizowanych w instytutach Polskiej Akademii Nauk (9), na Uniwersytecie Warszawskim (4) i w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (3). W trakcie realizacji projektów nagrodzeni naukowcy odbędą również staże zagraniczne w prestiżowych ośrodkach.
Na liście laureatów są m.in. projekty, które odpowiadają na wyzwania związane z postępem cywilizacyjnym oraz zjawiskiem starzenia się społeczeństw.
Wnioski w konkursie SONATINA 7 przechodzą dwuetapową ocenę merytoryczną, dokonywaną przez zespoły ekspertów NCN. W pierwszym etapie każdy wniosek jest oceniany przez co najmniej dwóch członków zespołu, a o kwalifikacji do drugiego etapu decyduje zespół podczas posiedzenia, po ustaleniu oceny dla danego wniosku. Drugi etap to sporządzenie opinii przez minimum dwóch recenzentów zewnętrznych, rozmowa kwalifikacyjna z kierownikiem projektu oraz ustalenie ostatecznej oceny i list rankingowych przez zespół.
W konkursie oceny wniosków dokonują trzy międzypanelowe zespoły, składające się z ekspertów z danego obszaru. Eksperci wybierani są przez radę NCN spośród naukowców polskich i zagranicznych, mających przynajmniej stopień naukowy doktora.
Autorka: Delfina Al Shehabi
del/ mir/