Pamięć obrońców Lublina z września 1939 r. uczcili w piątek uczniowie, mieszkańcy miasta i przedstawiciele władz. Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem przy ul. Zana.
Uroczystości z okazji 84. rocznicy obrony Lublina rozpoczęły się od mszy świętej. Następnie przedstawiciele władz, wojsko i delegacje szkół przeszli pod pomnik Obrońców Lublina 1939 przy ul. Zana, gdzie oddali hołd obrońcom miasta.
"W imieniu mieszkańców nie tylko Lublina, ale całego województwa lubelskiego, głęboki pokłon dla wszystkich tych, którzy czynnie brali udział w obronie Lublina. Wszystkim tym, którzy wspomagali zarówno wojsko, jak i harcerzy (…), ale również deklaracja, że o tym, co zrobili dla społeczności naszego miasta, województwa i całej Polski nie zapomnimy, ale równocześnie będziemy wyciągać w swojej codziennej działalności wnioski z historii płynącej z tamtego okresu" – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.
Podziękował wszystkim społecznościom szkolnym za zaangażowanie w upamiętnienie tragicznych wydarzeń z 1939 r.
"Naprawdę w was nadzieja, że tej historii nie zapomnicie i będziecie jej nosicielami" – wyraził nadzieję wojewoda.
Wojska niemieckie, zbliżające się od strony Kraśnika, stanęły pod Lublinem 17 września 1939 r. Miasta broniły oddziały ochotnicze i wojskowe. Obrońców stale zasilali ochotnicy przybywający z okolicznych miejscowości.
Zespół Szkół Elektronicznych w Lublinie od wielu lat kultywuje tradycje i pamięć o bohaterach Lublina z września 1939 r. Społeczność szkolna włączyła się w budowę pomnika przy ul. Zana, odsłoniętego w 1987 r., a także jest głównym organizatorem miejskich uroczystości upamiętniających żołnierzy i ludność cywilną broniącą miasta w czasie II wojny światowej. W 1996 r. za swoją działalność szkoła została odznaczona Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i Medalem Pro Memoria. Od 2007 r. Technikum Elektroniczne nosi imię Obrońców Lublina 1939 roku.(PAP)
Autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ joz/