Umowę z wykonawcą remontu i konserwacji dwóch bloków w byłym niemieckim KL Auschwitz I oraz wykonania w nich części nowej wystawy głównej zawarło Muzeum Auschwitz – dowiedziała się we wtorek PAP w placówce. Prace ruszą jeszcze w tym roku i potrwają dwa lata.
Prace będą realizowane w poobozowych bloków o numerach 8 i 9. Część stałej wystawy, która zostanie w nich ulokowana, poświęcona będzie doświadczeniom więźniów Auschwitz.
Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że „utworzenie ekspozycji poprzedzi wykonanie projektu, prace konserwatorskie w historycznych budynkach oraz niezbędne prace archeologiczne”. Podkreślił, że dzieło rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Katarzyna Półtorak, kierownik zespołu Nowej Wystawy Głównej w muzeum, powiedziała, że część ekspozycji, przy której rozpoczynają się prace, docelowo kończyła będzie całą ekspozycję główną. „Ukazywała będzie losy ok. 400 tys. więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Osią narracji ma być polityka dehumanizacji realizowana przez załogę SS, która z człowieka próbowała dzień po dniu zrobić jedynie numer, depcząc jego godność, zanim go jeszcze nie zniszczyła fizycznie” – powiedziała.
Zwiedzającego wystawę prowadziły będą słowa ocalałych, ich rysunki i obrazy tworzone potajemnie w obozie, ale też i po wojnie, ukazujące wydarzenia, których byli świadkami. „Na ekspozycji pojawią się również przedmioty, które w KL Auschwitz były w codziennym użyciu, jak drewniany kozioł do wymierzania kary chłosty, łopaty i wiele innych. Nie zabraknie archiwalnych dokumentów zawierających dane więźniów i ich fotografii wykonanych podczas rejestracji” – podkreśliła Magdalena Urbaniak, koordynator ds. nowej wystawy głównej.
Ewa Matlak, zastępca kierownika koordynator ds. nowej wystawy głównej, wskazała, że „zostanie wykonanych kilkadziesiąt gablot, które zapewnią warunki klimatyczne dla obiektów historycznych zgodnie z wymaganiami konserwatorskimi”. „Wyposażone będą m.in. w instalację i urządzenia monitorujące jakość powietrza, temperaturę i wilgotność wewnątrz, a w przypadku szczególnie wrażliwych obiektów sterujące tymi parametrami” – zaznaczyła.
Autorami scenariusza są dyrektor Muzeum Auschwitz dr Piotr Cywiński i kierownik muzealnego Centrum Badań dr Piotr Setkiewicz. Prace nad tą częścią wystawy potrwają do końca 2025 r.
Wykonawcą remontu i konserwacji dwóch bloków w byłym niemieckim KL Auschwitz I oraz wykonaniem w nich części nowej wystawy głównej jest firma Arco System. Jej oferta opiewała na 46,09 mln zł.
Rzecznik muzeum Bartosz Bartyzel przypomniał, że nowa wystawa główna w Muzeum Auschwitz w całości ma być gotowa w 2030 roku. „W 2025 roku planujemy zakończyć etap I, czyli wystawy w blokach 8 i 9. Będą omawiały one doświadczenia więźniów w obozie” – wyjaśnił.
Dwa pozostałe etapy mają zostać zrealizowane w kolejnych latach. Etap II, czyli bloki 6 i 7, w których ekspozycje poświęcone będą Zagładzie, ma zostać zakończony w 2027 roku. Etap III – bloki 4 i 5 z wystawą opisującą obóz, jako instytucję – w 2030 roku.
Ekspozycja powstanie na parterach sześciu bloków byłego niemieckiego obozu Auschwitz I. Między innymi poprawi to jej dostępność dla ludzi starszych i niepełnosprawnych. Wykonywana będzie etapami, żeby możliwie jak najmniej wpłynęło to ruch zwiedzających.
Zmianę ekspozycji głównej, która z korektami istnieje od 1955 r., wymusiły przede wszystkim rozwój badań na temat historii Auschwitz oraz wymiana pokoleniowa wśród odwiedzających były niemiecki obóz. Istotne jest też, że do Muzeum przyjeżdżają zwiedzający z różnych przestrzeni geograficznych i kulturowych. Obecna wystawa kładła akcent na masowość zbrodni dokonanej przez Niemców. W nowej narracja zostanie poszerzona o losy jednostki i indywidualny wymiar zbrodni.
Pierwsze prace nad nową wystawą ruszyły jeszcze w 2008 r. Wówczas powstała wstępna koncepcję, która jest dziełem pracowników Muzeum współpracujących z ekspertami m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Izraela.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/