Pięciu osadzonych z Aresztu Śledczego w Szczecinie w czwartek porządkowało kwaterę na cmentarzu Centralnym, gdzie stoi Krzyż Katyński. Akcję czyszczenia pomników i lekcję historii zorganizował IPN.
Prace porządkowe przy Krzyżu Katyńskim na szczecińskim cmentarzu Centralnym zaplanowano w przeddzień uroczystości 84. rocznicy zbrodni katyńskiej (oficjalne obchody odbędą się w piątek). Sprzątanie kwatery, umycie pomnika i inne drobne prace wykonało pięciu osadzonych z Aresztu Śledczego w Szczecinie. Akcję porządkowania pomników i grobów przez więźniów zainicjował Instytut Pamięci Narodowej.
Zanim osadzeni – dwóch panów Patryków, Tomasz, Dariusz i Sebastian – przystąpili do pracy z miotłami, grabiami i wiaderkami – pracownicy IPN przeprowadzili krótkie zajęcia edukacyjne w plenerze, przypominając historię mordu katyńskiego w 1940 r. A później wspólnie porządkowali kwaterę przy pomniku.
„Dla Rodzin Katyńskich to w zasadzie jedyne miejsce, gdzie mogą oddać hołd swoim bliskim. Bo, jak wiemy, osoby pomordowane w Katyniu, a jest to ponad 21 tys. osób, nie mają swoich grobów” – przypomniała naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie Marzena Szulc. „Dbamy o to, żeby ten pomnik wyglądał godnie. Żeby był czysty. Wiemy, jak ważne jest to dla Rodzin Katyńskich” – dodała.
Pomnikiem Krzyż Katyński opiekują się członkowie Stowarzyszenia Katyń. To w większości ludzie starsi. Pracownicy IPN podkreślali, że niezbędna jest pomoc wolontariuszy przy pracach porządkowych. Stąd inicjatywa Instytutu Pamięci Narodowej i Aresztu Śledczego w Szczecinie.
Osadzeni sprzątają kwaterę i pomnik od trzech lat. Porządkują również mogiłę Ewy Gruner-Żarnoch, wieloletniej Prezeski Stowarzyszenia Katyń w Szczecinie, lekarki zaangażowanej w prace ekshumacyjne w miejscach kaźni polskich oficerów, córki Juliana Grunera, lekarza pediatry, wybitnego sportowca i oficera rezerwy zamordowanego wiosną 1940 r. w Starobielsku. W marcu sprzątali groby odznaczonych medalem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
Do prac porządkowych na cmentarzu więźniowie zgłaszają się na ochotnika.
„Są to ochotnicy, ale też osoby wyselekcjonowane przez nas. Osoby, które mają mniejsze wyroki, które dają rękojmię poprawnego zachowania, które zostały sprawdzone w warunkach zakładu karnego” – powiedziała ppor. Aleksandra Mazur-Kaczmarek, wychowawca i zastępca rzecznika prasowego Aresztu Śledczego w Szczecinie.
Uroczystości z okazji 84. rocznicy mordu katyńskiego odbędą się na cmentarzu Centralnym w Szczecinie w piątek o godz. 12.00. W wydarzeniu wezmą udział m.in. szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Lech Parell, wojewoda zachodniopomorski Adam Rudawski, dyrektor szczecińskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzysztof Męciński, a także przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych i samorządowych i młodzież szkolna. Asystę kompanii honorowej i orkiestrę Wojska Polskiego podczas uroczystości wystawi 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana.(PAP)
tma/ joz/