Mieszkańcy Białegostoku uczcili we wtorek 98. rocznicę śmierci Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z tego miasta twórcy języka esperanto. Przy jego pomniku złożono kwiaty, przechodniom rozdawano żonkile, dzieci śpiewały w języku esperanto.
W uroczystościach, które co roku odbywają się przy pomniku Ludwika Zamenhofa w Białymstoku, uczestniczyli mieszkańcy miasta, esperantyści, licealiści oraz przedszkolaki, które uczą się języka esperanto.
Przechodniom oraz uczestnikom uroczystości rozdawano żonkile, które są symbolem wspólnoty esperantystów. Dzieci z jednego z białostockich przedszkoli, a także zespół Młoda Folkowa Krew zaśpiewali piosenki w języku esperanto.
Jak mówił PAP prezes Towarzystwa Esperantystów w Białymstoku Przemysław Wierzbowski, zainteresowanie językiem esperanto jest wciąż żywe. Towarzystwo prowadzi kursy tego języka, w których uczestniczy przede wszystkim młodzież i esperanto - jak zauważył Wierzbowski - jest dla nich szansą. "Esperanto służy do tego, aby dogadać się w środowisku międzynarodowym, daje możliwość poznawania nowych ludzi i spotykania się w różnych częściach świata, a łącznikiem jest właśnie esperanto" - dodał.
Zdaniem Elżbiety Karczewskiej, wieloletniej szefowej Towarzystwa, a obecnie prowadzącej bibliotekę esperancką, esperantyści "na miarę swoich możliwości" starają się promować esperanto. Pamiętają o ważnych datach jak rocznica urodzin i śmierci Zamenhofa, organizują spotkania w klubie, otwarte wykłady czy kursy języka. "Ciągle dzieje się coś pozytywnego" - mówiła Karczewska.
W ramach wtorkowych obchodów odbędzie się spotkanie z autorką dwujęzycznej bajki "Zaginęła świnka morska". Wieczorem chętni mogą też uczestniczyć w tzw. kawiarni językowej w jednym z białostockich lokali, gdzie przy każdym stoliku rozmawia się w innym języku, jest też stolik esperancki.
Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu się różnych narodowości i służyć wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem esperanto. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku.
Białystok wciąż jest ważnym miejscem dla miłośników esperanto w naszym kraju. W 2009 roku odbył się tam 94. Światowy Kongres Esperanto. Impreza zorganizowana została w tym mieście w związku ze 150. rocznicą urodzin Zamenhofa. Zaczęło wówczas działalność Centrum im. Ludwika Zamenhofa, które m.in. realizuje projekty ukazujące i propagujące zróżnicowanie kulturowe, narodowościowe i religijne regionu.
Działa tam biblioteka esperancka "Esperanto-Libro" (jako filia Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku), której księgozbiór liczy ponad 3 tys. książek i czasopism. To m.in. podręczniki do nauki esperanto, słowniki, książki dla dzieci i młodzieży czy komiksy. W katalogu biblioteki znajduje się przetłumaczona na esperanto przez Ludwika Zamenhofa "Marta" Elizy Orzeszkowej.
Na świecie jest ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest na świecie esperantystów; najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających esperanto.(PAP)
swi/ par/