31 sierpnia wchodzi w życie ustawa o pomocy działaczom opozycji w PRL. IPN uruchomił w związku z tym stronę zawierającą m.in. opis procedur, formularze i kontakty do pracowników, którzy udzielą pomocy pragnącym skorzystać ze wparcia finansowego, jakie daje ustawa.
Ideą strony www.opozycja.ipn.gov.pl było zamieszczenie "kompendium wiedzy" na temat nowych rozwiązań, jakie wprowadza ustawa.
"Procedura przyznawania statusu osoby represjonowanej jest dość skomplikowana, a ustawa wchodzi w życie już 31 sierpnia. I żeby całość zakończyła się pozytywnie także w aspekcie finansowym, czyli przyznaniem stałego miesięcznego świadczenia lub innych wynikających z ustawy, dana osoba musi uzyskać decyzję prezesa IPN mówiącą, że nie ma wątpliwości co do jej ewentualnej współpracy z tajnymi służbami. Potem musi uzyskać decyzję szefa Urzędu ds. Kombatantów, że spełnia określone w ustawie kryteria dotyczące zaangażowania w działalność opozycyjną. Trzecim etapem jest dopiero uzyskanie świadczeń" - powiedział PAP w poniedziałek doradca prezesa IPN mec. Maciej Łuczak.
Jak zaznaczył, IPN zależy by ten proces jak najbardziej skrócić i umożliwić jak najszybsze otrzymanie wsparcia przez opozycjonistów, dlatego już teraz uruchamia stronę. "I zwracamy się do wszystkich dawnych działaczy już teraz, zanim ustawa wejdzie w życie, o składanie wniosków w pierwszej kolejności przez osoby znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji materialnej, co umożliwi jak najszybsze otrzymanie pomocy. Zawraca się o to również prezes IPN Łukasz Kamiński w apelu o solidarność zamieszczonym na stronie" - mówił Łuczak.
Prezes apeluje, by osoby lepiej sytuowane, zainteresowane jedynie nadaniem statusu działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej, a nie świadczeniem lub pomocą finansową, zgłaszały się do IPN w terminie późniejszym.
Na stronie znalazł się też tekst ustawy, formularze do pobrania, opis procedur oraz kontakty do pracowników IPN, którzy udzielą pomocy zamierzającym złożyć wniosek do prezesa IPN. "Strona będzie jeszcze uzupełniana o linki i adresy różnych stowarzyszeń zrzeszających osoby, które działały w opozycji. Planujemy też sporządzenie listy i kontaktów do organizacji czy archiwów, gdzie ewentualnie można poszukiwać informacji na temat swojej działalności opozycyjnej" - dodał doradca prezesa IPN.
Ustawa przewiduje pomoc finansową dla działaczy opozycji antykomunistycznej i represjonowanych z powodów politycznych w latach 1956-89. Ma być ona świadczona tylko osobom w szczególnie trudnej sytuacji materialnej.
Warunkiem przyznania pomocy będzie uzyskanie statusu działacza opozycji lub osoby represjonowanej i spełnienie kryterium dochodowego. Świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie przysługiwać będzie osobom, których dochód nie przekracza kwoty odpowiadającej 120 proc. najniższej emerytury (jeśli gospodarują samotnie) lub osób, których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 100 proc. najniższej emerytury.
Świadczenie pieniężne z zasady przyznawane jest na 12 miesięcy, ale w przypadku osób, które ukończyły 67 lat może być przyznane na okres do 60 miesięcy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach świadczenie może zostać przyznane bezterminowo.
Ustawa przewiduje też jednorazową pomoc pieniężną dla osób uprawnionych znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej lub w związku z zaistnieniem zdarzeń losowych jeżeli: dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej nie przekracza 220 proc. najniższej emerytury albo dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 proc. najniższej emerytury.
Pomoc pieniężna może być przyznana także na zakup sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego życie osobie całkowicie niezdolnej do pracy i do samodzielnej egzystencji – w przypadku gdy dochód samotnie gospodarującej osoby uprawnionej lub dochód na osobę w rodzinie osoby uprawnionej nie przekracza 300 proc. najniższej emerytury.
Powstać ma też system informacji i pomocy dla osób, które nie wiedzą jak poruszać się w "biurokratycznych labiryntach". Mają temu zwłaszcza służyć wojewódzkie rady konsultacyjne powoływane przy marszałkach województw w porozumieniu między zarządem województwa a szefem Urzędu ds. Kombatantów. Ponadto osoby z opozycji oraz prześladowani będą mieli prawo do legitymacji i odznaki honorowej. (PAP)
akn/ pz/