Gdański oddział IPN przeprowadzi się niebawem do nowej siedziby – odremontowanego i zmodernizowanego budynku po byłej szkole w Gdańsku. Dotąd poszczególne piony Instytutu działały w czterech oddalonych od siebie punktach Trójmiasta, co utrudniało pracę.
Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku dr Mirosław Golon poinformował PAP, że na nadchodzący tydzień zaplanowano procedury związane z tzw. odbiorami końcowymi; sama przeprowadzka zaplanowana jest na pierwsze dwa tygodnie października. Zaznaczył, że w związku z tym, w niektóre dni października można spodziewać się utrudnień w pracy poszczególnych pionów gdańskiego IPN.
Oficjalne otwarcie nowej siedziby zaplanowano na grudzień.
Prace remontowe i modernizacyjne przy nowej siedzibie gdańskiego oddziału IPN przeprowadzała centrala Instytutu. Rzecznik prasowa IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak poinformowała PAP, że w ramach prac wykonano remont generalny obiektu: wymieniono instalacje wodne, sanitarne, elektryczne i grzewcze a także stolarkę okienną i drzwiową oraz posadzki.
Obiekt zyskał też nową elewację, a w jego wnętrzu rozprowadzono nową instalację teleinformatyczną i zamontowano windy.
Sopińska-Jaremczak wyjaśniła, że obiekt przy ul. Grunwaldzkiej 214-216 liczy sobie 3,6 tysiąca metrów kw. powierzchni użytkowej. Na tej przestrzeni urządzono m.in. wyposażone w przesuwane regały archiwum o powierzchni 680 metrów kw. Rzecznik dodała, że w tej chwili część zasobów archiwalnych gdańskiego IPN przechowywana jest w delegaturze oddziału w Bydgoszczy. Archiwum w nowym obiekcie pozwoli zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu.
Cała inwestycja kosztowała około 11 mln zł. Realizacja prac rozpoczęła się w 2013 r.
Poszczególne piony gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej działają w tej chwili w kilku budynkach zlokalizowanych w czterech punktach Trójmiasta znacznie oddalonych od siebie. W Gdańsku, przy ul. Polanki, mieści się pion archiwalny, a przy al. Hallera - biuro lustracyjne. W Gdyni, przy ul. Witomińskiej działa administracja i pion śledczy, a przy ul. Słonecznej - pion edukacyjno-badawczy. Większość z tych obiektów jest wynajmowana.
„Ulokowanie poszczególnych pionów IPN w kilku różnych punktach destabilizowało pracę gdańskiego oddziału, ale też generowało koszty” – powiedziała PAP Sopińska-Jaremczak dodając, że nowa siedziba gdańskiego oddziału IPN – obiekt, w którym przed laty działała zasadnicza szkoła zawodowa, została kupiona od miasta i jest własnością Instytutu.
Gdański oddział IPN działa na terenie województwa pomorskiego a także części województw kujawskiego-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. (PAP)
aks/ hgt/