Apel prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego o pomoc żołnierzom AK w budowie pomnika „Wstęga pamięci” w Krakowie:
Szanowni Państwo,
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej od kilku lat zbiera fundusze na wybudowanie w Krakowie niezwykłego pomnika „Wstęga pamięci”. Monument, umiejscowiony u stóp Wawelu, ma w symboliczny sposób ukazać niezwykły fenomen Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.
Niestety dotychczas zebrane środki wystarczyły tylko na wykonanie podstawowych prac i wmurowanie kamienia węgielnego. W celu rozpoczęcia realnej budowy pomnika zorganizowano zbiórkę na jednym z portali internetowych. Ma ona potrwać symboliczne 63 dni. Pozostało ich już tylko 26. Mimo dość szerokiego rozpropagowani akcji zgromadzono dotychczas zaledwie 22% z potrzebnej kwoty 300 tysięcy złotych.
Szanowni Państwo,
pamięć o przeszłości potrzebuje ludzi, którzy będą chcieli ją kultywować, potrzebuje też miejsc, wokół których mogłaby się ona ogniskować. Krakowski pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego będzie dla przyszłych pokoleń nie tylko miejscem oddawania czci bohaterom, ale także inspiracją do poznawania ich historii oraz wartości, jakie towarzyszyły żołnierzom AK w ich walce.
Naszym fundamentalnym wspólnym jest pamięć o tych, którzy w obronie Ojczyzny i walce o wolność gotowi byli poświęcić własne życie. Bardzo wielu żołnierzy AK w czasie wojny i po jej zakończeniu zapłaciło taką cenę. Pamięć nie może się jednak wyrażać tylko w słowach, potrzebne są także czyny.
Szanowni Państwo,
pomóżmy weteranom Armii Krajowej w realizacji ich wspaniałego projektu. Dołóżmy naszą cegiełkę do budowy „Wstęgi pamięci”. Zbierzmy środki nie tylko na rozpoczęcie prac, ale także na ich zakończenie. Spotkajmy się 27 września tego roku w Krakowie, w 77 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, na uroczystości odsłonięcia tego niezwykłego pomnika!
Łukasz Kamiński
prezes Instytutu Pamięci Narodowej
Inicjatywę weteranów AK można wesprzeć tu: http://polakpotrafi.pl/projekt/pomnik?utm_source=index
Źródło: Instytut Pamięci Narodowej