Jeszcze w tym roku powstanie koncepcja odbudowy budynku tzw. małych ziemniaczarek w bezpośrednim sąsiedztwie byłego niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau – podało w poniedziałek Muzeum Auschwitz. Nie wiadomo natomiast, kiedy rozpocznie się odbudowa.
„W tym roku powstanie koncepcja odbudowy. W zależności od możliwości pozyskania zewnętrznych środków finansowych podejmowane będą decyzje dotyczące wyłonienia projektanta i wykonawcy robót” – powiedział Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum.
W tzw. małych ziemniaczarkach mieścić się ma zaplecze techniczne dla prac konserwatorskich na terenie Miejsca Pamięci.
Konserwacje w Muzeum realizowane są pod auspicjami Globalnego Planu Konserwacji. To wieloletni program finansowany przez Fundację Auschwitz-Birkenau. Pieniądze na prace pochodzą z zysków kapitału wieczystego, którego wsparcie zapowiedziało 36 państw i dziewięciu filantropów. Łączna kwota deklaracji sięga 112 mln euro. Na konta wpłynęło już ponad 95 mln euro. W tym roku na konserwacje trafi z tego źródła ok. 8 mln zł. W byłym Auschwitz II-Birkenau trwa już kompleksowa konserwacja dwóch baraków murowanych w najstarszej części obozu. Rozpoczęły się też przygotowania do prac przy czterech kolejnych.
Murowany budynek "małych ziemniaczarek" wzniesiony został w 1943 r. W czasie wojny pełnił funkcję magazynu ziemniaczanego (tzw. Kartoffelbunker lub Kartoffellagerhalle). Po wojnie nie znajdował się pod opieką Muzeum. W 2009 r. strawił go pożar. Zniszczeniu uległ dach. Budynek jest własnością Skarbu Państwa. W 2013 r. Muzeum otrzymało go w użytkowanie od wojewody małopolskiego.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.
W 1947 r., na terenie byłych Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau powstało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obejmuje teren o powierzchni blisko 200 ha, na którym znajduje się 155 obiektów i 300 ruin. W ubiegłym roku placówkę odwiedziło ponad 1,72 mln osób. (PAP)
szf/ gma/