Promocja tomiku wierszy Wisławy Szymborskiej przetłumaczonych na esperanto, esperanckie radio oraz msza św. w tym języku - złożą się na rozpoczynające się w piątek w Białymstoku 16. Dni Zamenhofa - twórcy tego języka, który urodził się 156 lat temu w Białymstoku.
Impreza potrwa trzy dni. Organizatorzy obchodów z Białostockiego Towarzystwa Esperantystów (BTE) podkreślają, że to bardzo ważne, aby pamiętać o takich osobach jak Zamenhof, bo są one częścią historii nie tylko miasta, ale i Polski.
"Zamenhof i esperanto są naszym dziedzictwem, dlatego warto o nich przypominać" - powiedział PAP prezes BTE Przemysław Wasilewski. Dodał, że Zamenhof jest wizytówką miasta, a jego nazwisko znane jest na całym świecie.
Najważniejszym wydarzeniem w piątek wieczorem będzie promocja książki z wyborem wierszy Wisławy Szymborskiej. Nosi ona tytuł "Mi inventas la mondon" (obmyślam świat) i zawiera utwory z całego okresu twórczości poetki. Wiersze tłumaczyło kilka osób, jedna z nich - Lidia Ligęza, poprowadzi spotkanie.
Nakład tomiku liczy kilkaset egzemplarzy. Książka zyskała uznanie Światowego Związku Esperantystów - jak informowało wcześniej BTE - bo znalazła się na liście publikacji najcenniejszych z punktu widzenia tej organizacji, zajmującej się promowaniem tego międzynarodowego języka.
Sobota natomiast - jak mówił Wierzbowski - jest dniem esperanckim. Wszystkie spotkania będą odbywać się w języku esperanto. Prezes zaznaczył, że będzie też możliwość przetłumaczenia na polski. Będzie można przyjść na wykłady esperantystów, którzy będą opowiadać m.in. o literaturze esperanckiej czy historii języka esperanta na tle innych języków. Będzie też działało esperanckie radio, gdzie będzie można posłuchać wywiadów przeprowadzanych na żywo z esperantystami z różnych zakątków świata.
Tego dnia odbędzie się też msza św. w języku esperanto, złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Zamenhofa w Białymstoku, a wieczorem esperantyści podzielą się urodzinowym tortem.
Wierzbowski powiedział, że wielu esperantystów z Polski i innych krajów odwiedza Białystok właśnie w grudniu, z okazji urodzin Zamenhofa. "To dla nich okazja by uczcić jego pamięć" - dodał.
Ludwik Zamenhof urodził się w Białymstoku 15 grudnia 1859 roku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku, młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu różnych narodowości i wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po wyjeździe do Warszawy, pod pseudonimem dr Esperanto ("mający nadzieję"), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 r.
Na całym świecie jest obecnie ponad tysiąc miejsc noszących imię Zamenhofa lub nazwę esperanto. Ilu jest esperantystów, dokładnie nie wiadomo, najczęściej podawana jest liczba kilkuset tysięcy osób znających ten język.
W ubiegłym roku esperanto zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. To otwiera drogę do starania się o wpisanie tego języka na listę UNESCO. (PAP)
swi/ pz/