Mieszkańcy Łodzi w sobotę będą mogli zwiedzić jeden z największych w mieście schronów przeciwlotniczy z czasów II wojny światowej. W znajdujących się w Parku im. Poniatowskiego podziemiach powstaje Centralne Strzeleckie Muzeum Czynu Niepodległościowego.
Jak powiedział PAP mł. komp. ZS Piotr Wojciechowski ze Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej udostępniony dla zwiedzających schron to największa tego typu kryjówka mieszcząca się w łódzkich parkach. W najgłębszym miejscu znajduje się ona 8 metrów pod ziemią i ma powierzchnię ok. 500 m kw., na którą składa się labirynt korytarzy oraz kilkanaście pomieszczeń.
"W sobotę po raz pierwszy będzie można zobaczyć je w stanie, w jakim przetrwały do dziś. To będzie przedpremierowe zwiedzanie, ponieważ w najbliższym czasie rozpocznie się renowacja schronu, w którym planujemy otworzyć muzeum. Mamy nadzieję, że tak wyjątkowe miejsce stanie się atrakcją turystyczną dla miłośników historii i militariów" – tłumaczył Wojciechowski.
Dodał, że po rozpoczęciu działalności Centralnego Strzeleckiego Muzeum Czynu Niepodległościowego będzie pierwszym przeciwlotniczym schronieniem w Łodzi tak szeroko dostępnym dla zwiedzających. Znajdą się w nim eksponaty militarne oraz zostanie podzielone na sekcje – m.in. sale pamięci i dioramy z kanałami Powstania Warszawskiego. Odrestaurowane mają zostać także znajdujące się w nim zbiorniki na wodę.
Łodzianie i turyści schron w Parku im. księcia Józefa Poniatowskiego będą mogli zwiedzać bezpłatnie w sobotę w godz. 15-19. Po podziemiach będą oprowadzani w 20-osobowych grupach przez członków Związku Strzeleckiego Rzeczypospolitej. Organizatorzy proszą o zabranie latarek, ponieważ dopiero w najbliższym czasie zostanie doprowadzone oświetlenie.
Mieszczący się w okolicach obecnego skrzyżowania ul. Żeromskiego i al. Mickiewicza schron został wybudowanych przez hitlerowców w latach 1942-1944, prawdopodobnie z myślą o uczniach znajdującej się w pobliżu szkoły Hitlerjugend. Mogło skryć się w nim jednocześnie ok. 1000 osób. Znajdował się w parku, z którego w czasie wojny legalnie mogli korzystać tylko Niemcy. Na tym terenie było co najmniej pięć podobnych, ale mniejszych podziemnych kryjówek, lecz dwie z nich zostały zasypane. Pozostałe dwie także mają zostać odnowione i również udostępnione zwiedzającym.
System schronów podobnie jak cały Park im. Poniatowskiego jest wpisany do rejestru zabytków i objęty ochroną konserwatora zabytków.
Według danych Wojewódzkiego Biura Zarządzania Kryzysowego na terenie Łodzi znajduje się 780 schronów. Wiele z nich znajduje się pod blokami osiedli budowanych w latach 30 i późniejszych. Największy, o powierzchni ok. 5 tys. m kw. mieści się pod Pałacem Sportu. (PAP)
bap/ par/