1 lipca odrestaurowany pomnik Grunwaldzki zostanie odsłonięty w Zakopanem w miejscu gdzie stał przed II wojną światową. W trakcie renowacji monumentu odkryto dwie kapsuły czasu z 1910 i 1948 roku, które razem z nową kapsułą, zostaną ponownie wmurowane w cokół.
„Podczas ponownego odsłonięcia pomnika zabytkowe kapsuły oraz nowy pojemnik z przesłaniem dla potomnych zostaną wmurowane w cokół monumentu. Chcemy obok pomnika ustawić tablice na której będą wyeksponowane wszystkie trzy kopie tekstów z kapsuł” – powiedziała podczas piątkowej konferencji prasowej szefowa wydziału kultury zakopiańskiego magistratu Joanna Staszak.
W kapsule datowanej na 23 sierpnia 1911 r. odnaleziono akt erekcyjny pomnika z opisem historii jego powstania. W drugiej kapsule z 1948 r. znalazł się opis przeniesienia pomnika do parku miejskiego i o jego przechowywaniu podczas II wojny światowej. Obydwa dokumenty zamknięte w metalowych tubach zachowane są w doskonałym stanie.
Zakopiański pomnik Grunwaldzki to granitowa kolumna usadowiona na wysokim stopniowanym cokole. Na jej szczycie stoi odlane z brązu popiersie Władysława Jagiełły. U podstawy kolumny jest napis „Pogromcy krzyżaków, lud góralski. 1410-1910”.
„W nowej kapsule czasu znajdzie się pergamin, na którym napisano m.in. o wizycie papieża Jana Pawła II w Zakopanem” – powiedziała Staszak.
Zakopiański pomnik Grunwaldzki to granitowa kolumna usadowiona na wysokim stopniowanym cokole. Na jej szczycie stoi odlane z brązu popiersie Władysława Jagiełły. U podstawy kolumny jest napis „Pogromcy krzyżaków, lud góralski. 1410-1910”. Na stopniach cokołu przedstawiono brązową postać młodego górala spoglądającego na popiersie Jagiełły.
Pomnik Grunwaldzki w Zakopanem powstał z okazji 500-lecia bitwy pod Grunwaldem z inicjatyw prezesa Związku Górali Franciszka Pawlicy. Monument odsłonięto w 1911 roku na zakopiańskim rynku, obecnym Placu Niepodległości. Projekt pomnika wykonał znany zakopiański artysta Wojciech Brzega, a materiały na jego budowę, czyli tatrzański granit ufundował hr. Władysław Zamoyski.
W 1925 r. u podstawy pomnika powstała tablica upamiętniająca Nieznanego Żołnierza. W czasie II wojny światowej pomnik z rozkazu okupujących Zakopane Niemców został rozebrany. Jego elementy były przez czas wojny przechowywane w domu kilku zakopiańskich gazdów. W czerwcu 1948 pomnik został ponownie ustawiony, ale już w innym miejscu – w parku miejskim. Na placu gdzie dawniej stał monument powstał Plac Wolności z pomnikiem ku czci Armii Czerwonej, gdzie pochowano szczątki żołnierzy radzieckich. W 1990 r. szczątki przeniesiono na miejscowy cmentarz.
1 lipca pomnik Grunwaldzki zostanie ponownie odsłonięty na pierwotnym miejscu. Całe otoczenie monumentu czyli Plac Niepodległości wraz z przyległym parkiem zostało odrestaurowane m.in. dzięki funduszom unijnym. (PAP)
szb/ ula/