Ponad 800 uczniów z 26 szkół Podkarpacia uczestniczyło w projekcie edukacyjnym "Żywe Muzeum" - poinformował w czwartek Jakub Izdebski z rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. "Celem projektu była popularyzowanie najnowszej historii Polski związanej z dziejami NSZZ +Solidarność+, a w szczególności w okresie stanu wojennego" - powiedział Izdebski. 25-osobowe grupy uczniów lub harcerzy otrzymywały mapę Rzeszowa i okolic z zaznaczonymi miejscami związanymi z historią Solidarności.
Wśród dziesięciu obiektów znalazły się m.in. Zakład Karny w Załężu, gdzie internowano i więziono działaczy "S" oraz budynek d. Domu Kolejarza, w którym na początku 1981 roku przez wiele strajkujący rolnicy i robotnicy domagali się utworzenia "S" Rolników Indywidualnych.
"W każdym z tych dziesięciu miejsc uczestnicy projektu spotykali się z osobami, które brały udział w wydarzeniach sprzed 30 lat. Mogli również oglądać archiwalne zdjęcia, filmy, pamiątkowe przedmioty" - dodał Izdebski.
Trwający trzy dni projekt edukacyjny zorganizowali oddział IPN w Rzeszowie, region rzeszowski NSZZ "S oraz Międzyzakładowa Komisja Oświaty i Wychowania NSZZ "S".(PAP)
kyc/ ls/