Słynne skrzypce Stradivariego, na których zagra Japonka Mayuko Kamio, zabrzmią w Zakopanem podczas rozpoczynającego się w sobotę festiwalu "Muzyka na Szczytach". Gwiazdami festiwalu będą również The King's Singers, Olga Pasiecznik i Miroslav Kultyszev. Skrzypce włoskiego lutnika żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku Antonio Stradivariego są uważane za najdoskonalsze instrumenty i do dzisiaj stanowią wzór dla współczesnych lutników. Większość wirtuozów skrzypiec grała na instrumentach Stradivariego.
Kameralny koncert wybitnej 25-letniej, japońskiej skrzypaczki, Mayuko Kamio, która zagra na słynnych Stradivariusach z 1727 roku zaplanowano na wtorek. Kamio jest laureatką głównej nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Koncertowała na całym świecie z najwybitniejszymi orkiestrami świata pod batutą m.in. Zubina Mehty i Mścisława Rostropowicza. Skrzypaczce będzie towarzyszył jeden z najwybitniejszych współczesnych pianistów, Miroslav Kultyshev.
Hasłem towarzyszącym tegorocznej edycji festiwalu jest "Moda na kulturę - ubierz się w muzykę". "Hasło imprezy można odczytywać dosłownie, ponieważ koncertom festiwalowym będzie towarzyszył pokaz mody inspirowany twórczością Sabały, Witkacego czy Skoczylasa, indywidualności niezmiennie kojarzących się z Podhalem" - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej w Zakopanem, Danuta Sztencel prezes Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem, które jest organizatorem festiwalu.
Pierwszy koncert festiwalowy Koncert zatytułowany "Maria Szymanowska, portret królowej tonów" odbędzie się w zakopiańskim Jasnym Pałacu. Koncert ten poświęcony będzie żyjącej na przełomie XVIII i XIX w. zawodowej pianistce i kompozytorce. Szymanowska zrobiła karierę nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Jej kompozycje podziwiali np. Johann Wolfgang von Goethe i Aleksander Puszkin, a od cara Aleksandra I otrzymała nawet tytuł "Pierwszej fortepianistki Ich Wysokości Carycy Elżbiety Aleksandrownej i Marii Fiedorownej.
Niezwykle ciekawie zapowiada się niedzielny koncert w zakopiańskim kościele Św. Krzyża, podczas którego wystąpi The King's Singers, czyli sekstet śpiewaków cenionych za perfekcyjną intonację, jednolitą barwę, znakomitą artykulację i poczucie rytmu. Pełne brytyjskiego poczucia humoru występy The King's Singers słyną ze znakomitego kontaktu z publicznością.
Tegoroczny III Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach" swoim repertuarem złoży hołd związanemu z Podhalem Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu - jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów, autorowi słynnej III Symfonii "Pieśni żałosnych", który zmarł w listopadzie 2010 r. W koncercie chóralnym "Henryk Mikołaj Górecki in Memoriam" wystąpi Chór Polskiego Radia pod dyrekcją Włodzimierza Siedlika. W ramach festiwalu odbędzie się także koncert poświęcony pamięci innemu muzykowi związanemu z Podhalem, wybitnemu dyrygentowi, pedagogowi i kompozytorowi Stanisławowi Wisłockiemu z okazji jego 90. rocznicy urodzin.
Ciekawym wydarzeniem festiwalu będzie widowisko poetycko-baletowe Igora Strawińskiego pt. "Historia Żołnierza" z tekstem Charles'a Ferdynanda Ramuz, który odbędzie się w nowej sali muzycznej w Szczawnicy Zdroju. Podczas koncertu wystąpią pochodzące z Ukrainy siostry, uznawane na całym świecie sopranistka i pianistka, Olga i Natalia Pasiecznik. Do wykonania dzieła organizatorzy zaprosili wybitnego francuskiego dyrygenta Jean-Luc Tingaud oraz aktorów Vladimira Serre i Williama Mesguich, którzy wcielą się w pragnącego bogactwa żołnierza i prowadzącego go na manowce diabła.
Na zakończenie festiwalu zaplanowano koncert finałowy, w 100. rocznicę śmierci Gustava Mahlera, podczas którego melomani usłyszą IV Symfonię Mahlera w wykonaniu orkiestry kameralnej pod batutą Michała Klauzy.
Festiwalowi, podobnie jak w poprzednich latach, towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne. Interesująco zapowiada się wystawa instrumentów muzycznych pochodząca ze zbiorów etnograficznych Muzeum Tatrzańskie.
Koncertom towarzyszyć będą również wystawy poświęcone kompozytorom Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu oraz Stanisławowi Wisłockiemu. Na zakopiańskich Krupówkach prezentowana będzie plenerowa wystawa muzycznych plakatów współtwórcy polskiej szkoły plakatu, Waldemara Świerzego, który zaprojektował logo i linię graficzną tegorocznej edycji festiwalu "Muzyka na Szczytach".
Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na www.muzykanaszczytach.com (PAP)
szb/ ls/