Prapremiera polska „Joanny Szalonej; Królowej” - sztuki wyreżyserowanej przez Wiktora Rubina na podstawie scenariusza napisanego przez Jolantę Janiczak - odbędzie się w piątek w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Tytułową rolę zagra Agnieszka Kwietniewska.
Sztuka jest osnuta na biografii królowej kastylijskiej Joanny (1479-1555), która spędziła 50 lat w twierdzy Tordesillas, odcięta od świata i swej korony - przedmiotu walki pomiędzy jej ojcem Ferdynandem Katolickim, jej mężem Filipem Pięknym i synem Karolem V. Joanna i Filip tworzyli jeden z najbardziej niezwykłych związków w dziejach monarchii europejskiej; seksualna dominacja i nieustępliwa obsesja przetrwały w nim aż do grobowej deski.
Sztuka jest osnuta na biografii królowej kastylijskiej Joanny, która spędziła 50 lat w twierdzy Tordesillas, odcięta od świata i swej korony.
Reżyser przedstawienia ujawnił dziennikarzom, że sięgnął do historii Joanny Szalonej, zwanej również Obłąkaną, z trzech powodów. Pierwszy z nich - to fascynująca materia opowieści, oparta na domysłach, obrosła w ciągu wieków legendami. Drugi – domniemany obłęd Joanny był elementem politycznej gry. Trzeci powód jest taki, że mówienie o tym drugim z perspektywy kilku wieków jest świetnym tworzywem do „recyclingu historycznego" - tłumaczył.
Autorkę scenariusza spektaklu najbardziej interesował w losie hiszpańskiej królowej Joanny jej obsesja po śmierci swego ukochanego Filipa. „Historia Joanny dotyka istoty funkcjonowania ciała w kulturze; ciała poddanego torturom namiętności, choroby, śmierci, rozpadu, niedającej się kontrolować obsesji” - mówiła Janiczak w środę na konferencji prasowej.
W opinii dyrektora kieleckiego teatru Piotra Szczerskiego, opowiadanie o średniowiecznej królowej z zaburzeniami osobowości jest dla reżysera pretekstem do zaprezentowania innego języka scenicznego niż ten, do którego przywykliśmy, który znamy, rozumiemy i jest nam bliski. „Ten nowy język jest odważny, toteż spektakl może być dla widza chwilami drastyczny” - zaznaczył Szczerski.
Wiktor Rubin (rocznik 1978) wyreżyserował dotychczas 12 przedstawień. Jest absolwentem socjologii na UJ i reżyserii w krakowskiej PWST, studiował również filozofię. Jolanta Janiczka jest z wykształcenia psychologiem, zajmuje się pisaniem tekstów scenicznych, a także adaptowaniem tekstów na scenę. Ma na koncie siedem realizacji teatralnych.(PAP)
Mch/ ls/