Kompozytor Helmut Nadolski, współpracujący m.in. z Jerzym Afanasjewem w Klubie Studentów Wybrzeża „Żak”, otrzymał w poniedziałek Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury. Okazją do wręczenia wyróżnienia są 70. urodziny artysty i 50-lecie jego pracy twórczej.
"Helmut Nadolski to jedna z najbarwniejszych postaci na polskiej scenie muzycznej. Początki jego kariery związane są z trójmiejskim środowiskiem jazzowym; współpracował również z kabaretem To Tu i cyrkiem Tralabomba Jerzego Afanasjewa w Klubie Studentów Wybrzeża +Żak+. Był związany z awangardową sceną free–jazzową. Koncertował na wielu estradach w kraju i za granicą m.in. na festiwalu Jazz Jamboree 1975 z Czesławem Niemenem" - przypomniał Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Urodzony 27 października 1942 r. w Gdyni Helmut Nadolski jest też autorem muzyki do filmów fabularnych i spektakli telewizyjnych takich jak „Dziewczyny do wzięcia” (1972) w reżyserii Janusza Kondratiuka, „Rekolekcje” (1978) w reż. Witolda Leszczyńskiego oraz „Kronika polska Galla Anonima” (1977) w reżyserii Grzegorza Królikiewicza.
Na początku lat 80. XX wieku Nadolski był współtwórcą Teatru Instrumentalnego Ryszarda Miśka przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Do najważniejszych spektakli należy – oparty na jego biografii – „Proces” zadedykowany Franzowi Kafce. Premiera przedstawienia odbyła się 13 marca 1982 r. i była ważnym wydarzeniem kulturalnym na Wybrzeżu. Nadolski był odtwórcą głównej roli, autorem muzyki i współreżyserem.
Od lat 90. Nadolski realizuje performance „Mobile” – rodzaj spektaklu muzycznego, łączącego różne formy ekspresji wykonawczej (muzyka improwizowana, medytacje). (PAP)
rop/ hes/