Spektakl lalkowy „Słowik” według baśni Hansa Christiana Andersena przygotowała w Teatrze Powszechnym w Radomiu tajwańska reżyserka Chia-yin Cheng. Z lalkami wykonanymi przez artystów z Tajwanu występują w spektaklu radomscy aktorzy.
„Słowik” to jedna z baśni Andresena, opowiada o wolności i przywiązaniu. Tajwańska reżyserka spektaklu Chia-yin Cheng chciała w nim także zwrócić uwagę na relacje międzyludzkie. "Chcemy złamać barierę, która dzieli najniższą i najwyższą warstwę społeczną. To najważniejszy element, który włożyłam w moją interpretację baśni” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Chia-yin Cheng.
Istotną postacią w spektaklu reżyserka uczyniła dziewczynkę, która - mimo niskiego statusu społecznego - staje się ważną osobą. „Jej rola w oryginalnej wersji baśni jest znikoma. W naszym spektaklu, ze względu na to, że bohaterka wie, gdzie znajduje się słowik, staje się dla cesarza ważną postacią i udziela mu mądrych rad” – mówiła reżyserka.
Dyrektor Teatru Powszechnego w Radomiu Zbigniew Rybka ocenił, że współpraca z reżyserką z Tajwanu jest ważnym doświadczeniem dla radomskich aktorów. „Spektakl łączy w sobie nie tylko europejską i azjatycką tradycję, ale także konfrontuje ze sobą dwie odrębne kultury i całkiem różne techniki teatralne” – stwierdził Rybka.
Lalki, maski i kostiumy do przedstawienia przygotowali aktorzy z grupy teatralnej Puppet&Its Double Theater, którym kieruje Chia-yin Cheng. Teatr działa w mieście Wujie w północno-wschodniej części Tajwanu.
Premiera spektaklu odbędzie się 14 grudnia na scenie „Fraszka” radomskiego teatru. Przedstawienie "Słowik", z udziałem tajwańskich aktorów, planuje wystawić u siebie także Puppet&Its Double Theater.
Współpraca radomskiego teatru w artystami z Tajwanu rozpoczęła się półtora roku temu, kiedy w Radomiu wystąpiła opera narodowa z Tajwanu. Miasto Radom współpracuje z Tajwanem od kilku lat. Wcześniej zorganizowano tam m.in. wystawy fotograficzne poświęcone Tajwanowi. (PAP)
ilp/ agz/