Osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także ludzie obojętni religijnie będą od piątku uczestniczyli w debatach, spotkaniach i koncertach w ramach "Dziedzińca Dialogu" - zapowiadają organizatorzy. „Dziedziniec Dialogu” ma być dobrym początkiem stałego dialogu Kościoła ze środowiskami nauki, kultury i życia społecznego – zapowiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
Dodał, że cykl debat z udziałem wierzących i niewierzących odbędzie się w piątek i sobotę w Warszawie. "To element odbywającego się na całym świecie od dwóch lat cyklu spotkań pod hasłem +Dziedziniec pogan+. Inicjatorem spotkań był papież Benedykt XVI, a ich celem jest promocja dialogu i stworzenie przestrzeni, na której spotykają się osoby wierzące, agnostycy, ateiści, a także osoby obojętne religijnie" - podkreślił kard. Nycz.
"Chcemy wyjść do ludzi, którzy czegoś szukają, stawiają sobie pytania i chcą rozmawiać" - podkreślał kard. Nycz na konferencji zapowiadającej to wydarzenie. "Dziedziniec Pogan" jest jednym z wymiarów nowej ewangelizacji oraz dialogu Kościoła ze światem - dodał.
"W Polsce po długich dyskusjach doszliśmy do wniosku, że będziemy organizować +Dziedziniec Dialogu+, uważając, że pojęcie +poganin+ byłoby nieadekwatne do tego, co chcemy powiedzieć. Ma ono w Polsce zabarwienie pejoratywne" - powiedział kard. Nycz.
W piątek o godz. 12 na Uniwersytecie Warszawskim odbędzie się pierwsza z trzech debat głównych. Jej tematem będą relacje między wiarą a nauką. W debacie wezmą udział: kard. Gianfranco Ravasi, filozof i kosmolog ks. prof. Michał Heller, fizyk, przewodniczący rady programowej Centrum Nauki Kopernik prof. Łukasz Turski, fizyk z UW prof. Krzysztof Meissner, biolog PAN prof. Piotr Węgleński.
Także w piątek o godz. 16 na deskach Teatru Polskiego zaplanowano debatę o relacjach między wiarą a kulturą. Wezmą w niej udział: kard. Ravasi, dr Anna Karoń-Ostrowska, pisarz Jacek Dukaj, prof. Andrzej Mencwel z UW, dyrektor Teatru Polskiego Andrzej Seweryn. Po debacie w teatrze zostanie wystawiony „Irydion” w jego reżyserii.
Na sobotę o godz. 12 w Galerii Porczyńskich zapowiedziana jest debata o relacjach między wiarą a społeczeństwem, którą ma otworzyć prezydent Bronisław Komorowski. W debacie wezmą udział: kard. Ravasi, rzecznik praw obywatelskich prof. Irena Lipowicz, historyk prof. Jerzy Kłoczowski, filozof, dyrektor Muzeum Europy tworzonego w Brukseli prof. Krzysztof Pomian, prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar, socjolog prof. Andrzej Zybertowicz.
Debaty będą transmitowane w internecie oraz TVP. Skutkiem "Dziedzińca" ma być publikacja podsumowująca i archiwizująca całe wydarzenie, która zawierać ma także poradnik, jak założyć u siebie w parafii filię "Dziedzińca Dialogu".
Za organizację polskiego „Dziedzińca Dialogu” w Warszawie odpowiadają: Archidiecezja Warszawska, wspólnie z Centrum Myśli Jana Pawła II, a patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.
Za spotkania te odpowiedzialna jest Papieska Rada ds. Kultury z przewodniczącym kard. Gianfranco Ravasim.
Cykl debat "Dziedzińca Dialogu" poprzedzi odsłonięcie w czwartek ławeczki ks. Jana Twardowskiego na skwerze jego imienia w Warszawie, na której mają być umieszczone słowa z jego wiersza: "Nie przyszedłem pana nawracać...".
Organizatorzy "Dziedzińca Dialogu" przygotowali wystawy, pokazy filmowe, happeningi, koncerty, blogosferę, miejsca na modlitwę oraz interdyscyplinarne debaty. Celem jest spotkanie ludzi o różnych poglądach, wierzących z niewierzącymi. (PAP)
skz/ pro/ bno/ jra/