Rozpoczął się trzydniowy festiwal muzyczny w Jarocinie. W pierwszym dniu imprezy jako gwiazdy wystąpią amerykański Five Finger Death Punch oraz TSA, który po raz pierwszy wystąpił w Jarocinie 35 lat temu.
Do Jarocina zjechało kilkanaście tysięcy sympatyków muzyki. Choć wśród fanów dominuje głównie młodzież, przyjechali też starsi miłośnicy festiwalu - także z dziećmi. Większość uczestników festiwalu zamieszkała na pobliskim polu namiotowym.
Koncerty odbywają się w kilku miejscach, także w centrum miasta. W przerwach między występami głównych artystów, na sąsiedniej scenie szansę na zaprezentowanie się szerszej publiczności otrzymali debiutanci, startujący w ramach konkursu Antyfest Antyradia. Osiem kapel wyłonionych w trakcie ogólnopolskich eliminacji walczy o statuetkę "Złotej Kosy", premię sześć tysięcy złotych oraz o możliwość występu na głównej scenie przed amerykańską legendą thrash metalu Slayerem.
"O tym, kto wygra zadecyduje jury, ale też w jego ocenie będzie ważne, jak publiczność zachowywała się podczas występu" – tłumaczył Janusz Stefański z agencji Prestige MJM, która organizuje festiwal.
W sobotę zaprezentują się: wielokrotny uczestnik festiwalu w Jarocinie - Kobranocka oraz popularna grupa z Wielkiej Brytanii The Prodigy, której niemal wszystkie płyty sprzedane były w milionach egzemplarzy. Zaplanowano też występ poznańskiego producenta i kompozytora Piotra Maciejewskiego, który wraz z zaproszonymi gośćmi zaprezentuje w nowej wersji legendarną płytę Siekiery "Nowa Aleksandria".
Występ zapowiedziała także grupa Acid Drinkers, która swój koncert poświęci wyłącznie twórczości Motorhead. Jego lider i założyciel Lemmy Kilmister zmarł w grudniu ubiegłego roku. W niedzielę zaprezentują się weterani klasycznej sceny punkowej D.O.A. z Kanady, którzy gościli już w Polsce w czasie stanu wojennego.
Piątek z kolei będzie Dniem Republiki. W Spichlerzu Polskiego Rocka odbędą się koncerty i spotkania poświęcone temu zespołowi z udziałem m.in. byłych członków grupy. Promowana będzie płyta "Nowe sytuacje. Jarocin live 2015" zarejestrowana podczas ubiegłorocznego koncertu poświęconego twórczości Republiki.
Festiwal w Jarocinie po raz pierwszy odbył się w 1980 roku i przez wiele lat uznawany był jako największy festiwal muzyki rockowej nie tylko w Polsce, ale i w Europie Środkowo-Wschodniej. Wiele polskich grup takich jak Dżem, TSA, Oddział Zamknięty, Siekiera, Hey czy T. Love debiutowało właśnie w Jarocinie. (PAP)
lic/ agz/