Opowiadający o charyzmie i wierze bł. ks. Jerzego Popiełuszki spektakl muzyczny w kwietniu trafi na afisz mikołowskiego Polskiego Teatru Historii. Premierowe czytanie scenariusza odbyło się w środę w Katowicach.
Dyrektor artystyczny teatru i reżyser Sebastian Dylnicki wskazał w środę, że jednym z celów teatru oraz wystawianych przez niego przedstawień jest propagowanie wartości patriotycznych m.in. miłości do Boga i ojczyzny, które – jak podkreślił reżyser – ważne były również w życiu błogosławionego kapłana.
"Ks. Popiełuszko wyznawał przede wszystkim wartości chrześcijańskie, mówił o wolności, ludzie czytali w tamtym okresie, że chodzi tu o wolność jakby przed całym systemem, natomiast wiemy, że chodziło mu o tę wolność duchową" – powiedział w Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach im. Henryka Sławika "Przystanek Historia".
Spektakl opiera się na życiu błogosławionego, związanego z Solidarnością i robotnikami, kapłana. Pierwszą sceną spektaklu jest pisanie prośby Jerzego Popiełuszki o przyjęcie do seminarium. W scenariuszu, jak dodał Dylnicki, nie zabrakło nawiązań do miejsc, w których przebywał niegdyś ks. Popiełuszko. Są to m.in. Bartoszyce (odbywał tam obowiązkową służbę wojskową w jednostce o zaostrzonym rygorze) oraz warszawski Żoliborz (w ostatnich latach życia działał w tamtejszej parafii pw. Stanisława Kostki).
Reżyser zapowiedział również, że bohaterowi spektaklu towarzyszyć będą postacie symboliczne m.in. ojczyzna oraz antagoniści w postaci Mocodawcy i Komunisty.
Premierę spektaklu zaplanowano na kwiecień. Ma się odbyć na warszawskim Żoliborzu. Autorem scenariusza i muzyki jest Jacek Sroka-Ritau. Główną rolę zagra Paweł Gwizdała.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko (1947-1984) publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej, przez co był wielokrotnie zastraszany i szykanowany przez aparat państwowy.
Został uprowadzony w Górsku 19 października 1984 r. przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Był torturowany, skrępowany i wożony w bagażniku samochodu, a potem obciążony kamieniami i wrzucony do Wisły w okolicach tamy we Włocławku. Jego ciało wyłowiono 30 października 1984 r. Pogrzeb księdza - 3 listopada 1984 r. w Warszawie - zgromadził ogromną liczbę ludzi i stał się manifestacją patriotyzmu.
Ks. Popiełuszko został beatyfikowany jako męczennik 6 czerwca 2010 r. We wrześniu 2015 r. pozytywnie zakończyła się procedura badania niedającego się wyjaśnić naukowo uleczenia śmiertelnie chorego na białaczkę za wstawiennictwem tego polskiego męczennika.
Działający głównie w Mikołowie i Gliwicach Polski Teatr Historii powstał w 2013 r. Celem artystów jest propagowanie wartości patriotycznych i wiedzy na temat historii Polski. Na afiszu teatru znajdują się m.in. "Zemsta – prawdziwa historia", "Katyń - … w tył głowy" oraz "Santo Subito" o św. Janie Pawle II. (PAP)
akp/ agz/