Białostocki Teatr Lalek w przyszłym roku - w 400. rocznicę śmierci Wiliama Szekspira - pokaże na europejskich festiwalach swoje przedstawienia oparte o dzieła tego dramaturga. Stworzona zostanie też tematyczna wystawa i warsztaty.
Teatr realizuje projekt „Lalki panopticum – panopticum Szekspir”, który dofinansowany został z resortu kultury, w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą 2016 – Promesa”.
W ten sposób Białostocki Teatr Lalek (BTL) włączy się w światowe obchody przypadającej w 2016 roku 400. rocznicy śmierci jednego z największych dramaturgów, Williama Szekspira.
Jak powiedział PAP dyrektor placówki Jacek Malinowski, teatr chce upamiętnić „mistrza”, ale też pokazać polskie interpretacje jego dzieł. Mówił, że choć Szekspir żył kilkaset lat temu, jego teksty nie straciły na aktualności. „Szekspir zajmuje się bardzo uniwersalnymi problemami; jego sztuki mówią np. o miłości, zemście, przebaczeniu” - dodał.
W ramach projektu BTL chce pokazać szerszej publiczności swoje przedstawienia, które powstały w oparciu o teksty Szekspira. Będzie to „Burza” i „Montecchi i Capuleti” (w oparciu o „Romeo i Julia”), które znajdują się w repertuarze teatru oraz powstający spektakl - „Historia księcia H.” (na podstawie „Hamleta”).
Przedstawienia zostaną pokazane na dwóch – jak mówił Malinowski - znaczących międzynarodowych festiwalach teatrów lalkowych: w Koszycach na Słowacji i w Bitoli w Macedonii, gdzie odbywa się festiwal szekspirowski. Obie imprezy odbywają się w czerwcu.
Spektaklom będzie towarzyszyła przestrzenna wystawa i warsztaty. Malinowski mówił, że warsztaty mają zaangażować lokalną społeczność, a zadaniem uczestników będzie stworzenie własnych lalek w oparciu o metodę 3D. (PAP)
swi/ malk/