Koncertem operowym Aleksandry Kurzak i Roberto Alagny rozpocznie w kwietniu działalność Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Budowa Centrum - w miejscu nieukończonego od 40 lat gmachu teatru - to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w regionie.
„Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna wystąpią po raz pierwszy razem w Polsce, na wspólnym koncercie” – powiedział dyrektor Centrum Spotkania Kultur (CSK) Piotr Franaszek.
Koncert, w którym Kurzak i Alagna zaśpiewają m.in. największe arie z oper Giuseppe Verdiego, Giacomo Pucciniego i Gaetano Dionizettiego, odbędzie się 29 kwietnia w Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur. Towarzyszyć im będzie Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego z Zamościa, którą dyrygować będzie Bassem Akiki.
Uroczysta Gala Otwarcia CSK ma być 1 października. Jej głównym elementem będzie przedstawienie muzyczne pt. „Teatr w Budowie” z udziałem lubelskich artystów m.in. Beaty Kozidrak, Krzysztofa Cugowskiego, Jana Kondraka, studia tańca UDS Seal.
Galę poprzedzi cykl różnych imprez, które będą inaugurowały działalność CSK w różnych dziedzinach kultury. „Wydarzenia te to pewien manifest, reprezentują wybrane ścieżki programowe, po których będziemy prowadzić odbiorców” – dodał Franaszek.
I tak m.in. w maju otwarta zostanie wystawa fotografii Sebastiao Salgado pt. „Genesis”, odbędzie się też festiwal architektury „Agora Modernizmu”. W czerwcu zaplanowano Festiwal Podróży i Reportażu, z udziałem pisarza Paula Theroux; wystąpi też holenderski teatr tańca Nederlands Dans Theatre. We wrześniu z koncertem do Lublina przyjedzie niemiecki muzyk reggae Gentleman. Na dachu CSK w czerwcu powstanie miejska pasieka artystyczna.
Linie programowe w działalności CSK określają hasła: Spotkania z Mistrzami, Spotkania Kultur Świata, Sztuka Współcześnie, Neo Plemiona, Miejsce Spotkania. „Dzisiaj Centrum Spotkania Kultur oferuje to, co wzbudza największe emocje w światowym krwiobiegu kulturalnym. Za chwilę będziemy zasilać go naszymi projektami – unikatowymi i lokalnymi” – zaznaczył dyrektor CSK.
Centrum Spotkania Kultur to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wyniósł prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana wówczas z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny.
Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.
Powstałe w tym miejscu Centrum Spotkania Kultur ma powierzchnię blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, sala kameralna na 200 miejsc i kinowa dla 170 widzów. Na elewacji budynku zamontowany jest ekran multimedialny, na którym można będzie m.in. wyświetlać relacje ze spektakli czy transmitować na żywo wydarzenia kulturalne.(PAP)
ren/ par/