Bogatą ofertę z okazji trwającego Roku Sienkiewiczowskiego zaplanowało Muzeum Narodowe w Kielcach. W ciągu roku odbędą się liczne wystawy m.in. w należącym do instytucji pałacyku pisarza w Oblęgorku (Świętokrzyskie).
Szczególnym miejscem upamiętniającym postać noblisty Henryka Sienkiewicza jest pałacyk pisarza w Oblęgorku na Kielecczyźnie, będący obecnie oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach. Został on mu przekazany w 1900 r. z okazji 25-lecia pracy literackiej.
Dobra oblęgorskie były darem polskiego społeczeństwa w podziękowaniu za jego pracę. Zakup nieruchomości sfinansowano ze zbiórek pieniędzy we wszystkich trzech zaborach. Sienkiewicz wprowadził się do Oblęgorka dwa lata później. Pałac opuścił we wrześniu 1914 r., wkrótce po wybuchu I wojny światowej. Wyjechał do Szwajcarii, gdzie zmarł w Vevey 15 listopada 1916 r.
Właśnie ostatniemu okresowi życia Sienkiewicza spędzonemu na emigracji będzie poświęcona pierwsza wystawa zaplanowana od 15 kwietnia do 31 sierpnia pt. „Czas mierzony szwajcarskim zegarem". W Vevey pod Lozanną, stanął on na czele Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce (tzw. komitet veveyski) wraz z Ignacym Janem Paderewskim.
Jak powiedziała PAP Urszula Kinder z Muzeum Narodowego w Kielcach, "na wystawie tej prezentowane będą fotografie z ostatniego okresu życia pisarza, dokumenty związane z działalnością komitetu, bogata korespondencja, odznaczenia oraz dyplomy upamiętniające rolę Sienkiewicza.”
Drugą wystawą w oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach - Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku będzie ekspozycja, która potrwa od 15 listopada do 30 listopada. Wystawa pt.: „Sienkiewicza pióro wieczne” przedstawi historię rękopisów jego dzieł.
„Pisarz miał w zwyczaju obdarowywać nimi przyjaciół i znajomych. Po śmierci noblisty wiele rękopisów pozostało w Oblęgorku, tu przetrwały dwie wojny światowe przechowywane często przez okoliczną ludność” – wyjaśniła Kinder. Obecnie w Oblęgorku znajdują się dwa rękopisy – sztuki „Zagłoba swatem” oraz powieści „Legiony”.
Obecnie najwięcej rękopisów znajduje się w zbiorach Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i Biblioteki Narodowej.
Kolejna wystawa prezentująca życie i twórczość noblisty zorganizowana zostanie w listopadzie w Senacie RP. Podobny charakter będzie miała ekspozycja w Brnie (Czechy), o którą Muzeum Narodowe poprosił Instytut Polski w Pradze.
Oprócz działalności wystawienniczej Muzeum Narodowe w Kielcach planuje także rocznicowe wydawnictwa – katalog zbiorów z Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz dzienniki Marii Szetkiewicz – pierwszej żony pisarza, zmarłej w 1885 roku.
W planach Muzeum Narodowego na ten rok znajdują się także ogólnopolska sesja naukowa, cykl koncertów w dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich (obecnie główna siedziba MN) oraz zlot szkół sienkiewiczowskich w Oblęgorku. Nie zabraknie także kina letniego oraz rodzinnego pikniku literackiego wokół „Quo Vadis”.
O ogłoszeniu 2016 roku „Rokiem Henryka Sienkiewicza” zdecydował w parlament. 5 maja przypada 170. rocznica urodzin, a 15 listopada 100. rocznica śmierci pisarza. W 1905 roku jako pierwszy Polak - uhonorowany został literacką nagrodą Nobla za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z członków Komitetu Noblowskiego - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu". (PAP)
mjk/ agz/