Wystawę "127 lat języka esperanto" będzie można od piątku oglądać w budynku Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego (BUŁ). Ekspozycję, którą przygotowały Polskie Stowarzyszenie Europa-Demokracja–Esperanto oraz BUŁ-a, potrwa do 13 czerwca.
Jak poinformował PAP rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego Tomasz Boruszczak na wystawie zaprezentowane będą książki z kolekcji biblioteki o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie, podręczniki do nauki tego języka, słowniki, literatura piękna i przekłady oraz publikacje o języku i kulturze esperanta.
Po raz pierwszy pokazany będzie w całości ośmiotomowy rękopis "Kroniki łódzkiej esperancji" autorstwa księgarza i esperantysty Włodzimierza Pfeiffera, zawierająca fotografie, programy imprez, karty pocztowe, listy oraz cenne pamiątki i dokumenty. Kronika spisana została w większości w języku esperanto i obejmuje lata 1908-1916. Pfeiffer przystąpił do jej pisania w 1912 roku, ale sięgnął w przeszłość do 1908 roku.
Na ekspozycji będzie można również zobaczyć książki, plakaty oraz medale pochodzące ze zbiorów Polskiego Stowarzyszenia Europa-Demokracja-Esperanto.
Twórca języka esperanto Ludwik Zamenhof (1859-1917) urodził się w Białymstoku i tam spędził dzieciństwo. Wówczas było to 30-tysięczne miasto, zróżnicowane kulturowo i narodowościowo. Żyjąc w takim środowisku młody Zamenhof postanowił stworzyć podstawy języka międzynarodowego, który miał pomóc w porozumieniu się różnych narodowości i służyć wyeliminowaniu konfliktów narodowościowych i religijnych.
Po przeniesieniu się do Warszawy nadal pracował nad językiem esperanto. Posługując się pseudonimem dr Esperanto (Mający nadzieję), wydał podręcznik do nauki języka międzynarodowego, stworzonego na podstawie języków już istniejących. Zmarł w Warszawie 14 kwietnia 1917 roku. W tym roku obchodzić będziemy 155 rocznicę jego urodzin. (PAP)
jaw/ abe/