Blisko 100 zdjęć autorstwa nestora polskiej fotografii 97-letniego Stefana Arczyńskiego dokumentujących życie mieszkańców stolicy Dolnego Śląska w latach 50. XX w. znalazło się na wystawie, którą od soboty będzie można zobaczyć we wrocławskim Pałacu Królewskim.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Miejskie Wrocławia to jedna z niewielu okazji by zobaczyć obszerną dokumentację odbudowy miasta po II wojnie światowej – poinformowała PAP rzeczniczka muzeum Ewa Pluta.
„Arczyński utrwalił na swoich fotografiach wszechobecne jeszcze ślady II wojny światowej, porządkowanie i odbudowę miasta, wznoszenie nowych osiedli” - dodała rzeczniczka.
Wiele z prezentowanych zdjęć ma charakter reportażowy. Arczyński utrwali na nich codzienne życie ówczesnych mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. Dokumentował również ważne dla miasta uroczystości i wydarzenia, w tym kolarski Wyścig Pokoju.
Stefan Arczyński urodził się 31 lipca 1916 r. w Essen; jego rodzina wywodziła się z Wielkiego Księstwa Poznańskiego. Artysta przygodę z fotografią rozpoczął w 1934 r. Cztery lata później jako obywatel III Rzeszy został wcielony do batalionów robotniczych, a po półrocznej służbie został powołany do służby w Luftwaffe. Fotografii zawdzięcza fakt, że skierowany został do obróbki zdjęć lotniczych, unikając bezpośredniego uczestnictwa w ataku na Polskę.
W 1946 r., po uzyskaniu obywatelstwa polskiego, artysta otworzył w Kamiennej Górze swój pierwszy warsztat fotograficzny. W 1950 r. przyjechał do Wrocławia, uzyskał status twórcy wstępując do Związku Polskich Artystów Fotografików i zaczął dokumentować powojenne zniszczenia Wrocławia i Dolnego Śląska, starą i nową architekturę, rodzące się życie kulturalne miasta i regionu.
Fotografował również w innych regionach Polski. Z wielu zagranicznych podróży Arczyński przywiózł setki tysięcy zdjęć, które były pokazywane na licznych wystawa i publikowane w dziesiątkach albumów.
Artysta jest laureatem prestiżowych nagród regionalnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Za swoje osiągnięcia otrzymał m.in. w 1977 r. Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 r. Nagrodę Kulturalną Śląska Kraju Związkowego Dolnej Saksonii, zaś w 2011 r. Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.(PAP)
pdo/ ls/