06.09.2010. Kalisz (PAP) - Zakończyły się prace restauracyjne przy kolumnadzie wybudowanej przez książąt Radziwiłłów, obok ich modrzewiowego pałacu myśliwskiego w Antoninie. Zrujnowany do tej pory obiekt ponownie wzbudza zainteresowanie gości organizowanych tam festiwali chopinowskich.
"Odtworzono kolumnadę, czyli dawną Świątynię Dumania z przełomu XIX i XX wieku. Niektórzy sądzą, że stworzył ją ostatni z antonińskiej linii rodu książąt Radziwiłłów, Michał, ulegając modzie na sztuczne ruiny" - powiedziała PAP dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu i prawny właściciel pałacu, Barbara Fibinger.
Wyjaśniła, że kolumnadę udało się odtworzyć zgodnie z wymogami konserwatora zabytków i architekta. "Jest to sześć kolumn. Są proste, jońskie, uzupełniają je pnące róże. Wiosną staną przy nich ławki z piaskowca" - mówi Fibinger.
Oprócz zabytkowego pałacu, w którym koncertował i komponował młody Fryderyk Chopin, cennym antonińskim zabytkiem jest kościół, a w nim kaplica grobowa Radziwiłłów.
Kościółek i kaplicę wybudowano według projektu Jana Henryka Haeberlina, późniejszego architekta Sanssouci w Poczdamie. Budowę mauzoleum prowadzili synowie księcia Antoniego Bogusław (1809-1873) i Wilhelm (1797-1870). W kościele znajduje się unikalny portyk czterokolumnowy w stylu włosko-bizantyjskim, pochodzący najprawdopodobniej z około IV wieku.
Kościółek i mauzoleum będzie można zwiedzić w najbliższą niedzielę, na zakończenie kończącego się wtedy w Antoninie jedynego w Polsce Rajdu Chopinowskiego.(PAP)
zak/ ls/ mag/