Spotkania ze znanymi podróżnikami i reportażystami, wystawy, warsztaty, koncerty złożą się na program Festiwalu Podróży i Reportażu „Kontynenty”, który rozpocznie się w piątek w nowo powstałym Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
„Będziemy podróżować w głąb sztuki i świata, poprzez literaturę, reportaż, fotografię a także muzykę” – powiedziała Barbara Wybacz z Centrum Spotkania Kultur.
Ideą festiwalu jest zachęcenie publiczności do aktywnego poznawania świata, poszukiwania inspiracji w różnych, nieraz odmiennych kulturach poznawanych w czasie podróży.
W „Kontynentach” wezmą udział uznani podróżnicy i reportażyści z Polski i świata. Po raz pierwszy w Polsce, właśnie na festiwalu w Lublinie, gościł będzie wielokrotnie nagradzany, jeden z najpopularniejszych pisarzy gatunku literatury podróżniczej Paul Theroux. Z publicznością „Kontynentów” spotka się także, również po raz pierwszy w Polsce, pisarz, filmowiec i podróżnik, znany z publikacji dotyczących Ameryki Południowej - Hugh Thomson.
Gośćmi festiwalu będą też dziennikarz, pisarz Wojciech Jagielski, a także pisarz-włóczęga Mariusz Wilk. Zaplanowano również spotkanie z Joanną Lipowczan i Bartoszem Malinowskim, którzy pokonali Wielki Szlak Himalajski - jeden z najtrudniejszych szlaków górskich na świecie liczący 1700 km. Robb Maciąg opowie o projekcie Tuk Tuk Ciemna w Indiach, kiedy podróżował na skuterze, wioząc ze sobą projektor video, by wieczorami w tamtejszych szkołach i sierocińcach wyświetlać „Bolka i Lolka”. Mateusz Waligóra opowie o rowerowej podróży przez Amerykę Południową i Australię.
Uczestnicy "Kontynentów" będą mogli także oglądać, prezentowaną po raz pierwszy w Polsce, wystawę zdjęć wybitnego brazylijskiego fotografa Sebastiao Salgado pt. „Genesis”. To monumentalny cykl 244 fotografii poświęcony pięknu ziemi; składa się z serii zdjęć krajobrazów i przyrody, jak również społeczności ludzkich żyjących zgodnie z dawnymi tradycjami swoich przodków. Pokazywane na wystawie zdjęcia powstały w trakcie ponad 30 podróży autora do odległych zakątków globu, w latach 2004-2011. Każda wyprawa trwała kilka tygodni.
W programie „Kontynentów” są także warsztaty m.in. sztuki notowania podróży, fotografii ulicznej, wykorzystywania rożnych nowoczesnych technologii w podróży.
Zaplanowano też koncerty muzyki folkowej – m.in. węgierskiego zespołu Vagtazo Csodaszarvas prezentującego muzykę dawnych konnych łuczników – oraz pokazy filmów.
Festiwal „Kontynenty” potrwa do niedzieli 5 czerwca. To kolejna z cyklu różnych imprez inaugurujących działalność nowo powstałego Centrum Spotkania Kultur. Uroczysta Gala Otwarcia CSK ma być 1 października. Do tego czasu zaplanowano jeszcze m.in. występ holenderskiego teatru tańca Nederlands Dans Theatre 2, koncert jednego z najbardziej znanych na świecie zespołów śpiewu gardłowego - Huun Huur Tu, koncert niemieckiego muzyka reggae - Gentlemana. Na dachu CSK ma powstać miejska pasieka artystyczna.
Centrum Spotkania Kultur to największa inwestycja w infrastrukturę kultury w Lubelskiem - jej łączny koszt wynosi prawie 172 mln zł, z czego 129 mln zł to dotacja z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.
Centrum ma być ośrodkiem nawiązującym do tradycji współistnienia różnych kultur w Lublinie i na Lubelszczyźnie.
Powstało w miejscu, gdzie ponad 40 lat temu rozpoczęto budowę gmachu teatru, w którym miały być trzy sale z łączną liczbą miejsc dla 2,3 tys. widzów. Zaplanowana z rozmachem inwestycja utknęła już w latach 70. ub. wieku. Oddano do użytku tylko część budynku, w której mieści się Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Niedokończona część gmachu, ogrodzona drewnianym płotem, przez wiele lat niszczała. Lublinianie nazywali obiekt „teatrem w budowie”.
Powierzchnia nowego gmachu Centrum wynosi blisko 30 tys. mkw. Jest w nim m.in. nowoczesna, wielofunkcyjna sala widowiskowa na tysiąc miejsc, oraz sala kameralna na 200 miejsc i kinowa na 64 miejsca. Na elewacji budynku zamontowano ekran multimedialny, na którym można m.in. transmitować na żywo wydarzenia kulturalne. (PAP)
ren/ drag/