Wystawę prezentującą historię 100 lat wielkopolskiego piwowarstwa oglądać można w poznańskim browarze. Na ekspozycji przedstawiono reprodukcje piwnych reklam, dokumentów oraz zdjęć poznańskich browarów i piwiarni.
Wystawa „Kronika Browarów Wielkopolskich 1895-1995” w Lech Browary Wielkopolski prezentuje losy historycznych browarów w Poznaniu i w regionie. Według wyliczeń historyków, w 1905 roku na terenie województwa działało ich blisko 130.
„W tradycję poznańskiego i wielkopolskiego browarnictwa wpisane są losy wielu mniejszych i większych zakładów. Niektóre już przestały istnieć, w innych podejmuje się udane próby odtworzenia dawnych piwnych smaków. Wystawa zabiera zwiedzających w podróż w czasie, podczas której można poznać wiele ciekawych wątków i zabytków architektury przemysłowej” – powiedziała PAP Klaudyna Polanowska-Skrzypek z Kompanii Piwowarskiej.
Ekspozycja powstała dzięki pomocy Mariana Kubiaka, wielkopolskiego birofila i kolekcjonera obiektów związanych z lokalnym browarnictwem. Większości marek piw, których reklamy, etykiety i zdjęcia wybrano na ekspozycję, dawno już nie ma, podobnie jak browarów, które je warzyły.
Zainteresowani losami piwowarstwa na tych ziemiach będą mogli poznać m.in. historię znanych browarów braci Hugger, browarów w Ostrowie Wielkopolskim, Miłosławiu, Grodzisku Wielkopolskim, Wrześni czy Czarnkowie. Opisy poszczególnych zakładów wzbogacone są reprodukcjami etykiet, zdjęć, planów, pism firmowych, podkładek, pocztówek i reklam.
Wśród haseł reklamowych, prezentowanych na wystawie znalazły się m.in. informacje, że piwo to ”najulubieńszy napój dla sportowców”, wzrasta po nim „siła i zdrowie”, zaś każdy smakosz „zna Piwko Kobylepolskie”. Przedwojenny plakat reklamujący browar z Ostrowa Wielkopolskiego głosił: „Rzecz to morowa – piwo z Ostrowa!”.
Dla zwiedzających przygotowano specjalną edycję gazety, w której zostały zamieszczone opisy dawnych browarów z replikami reklam i etykiet.
rpo/