Wiele znamienitych postaci spoczywa na cmentarzach w Bielsku-Białej i na Śląsku Cieszyńskim. Wśród mogił odnaleźć można groby działaczy społecznych, bohaterów wojennych, wybitnych naukowców i artystów.
Na cmentarzu parafialnym Opatrzności Bożej w Białej, małopolskiej części Bielska-Białej, pochowany jest Maciej Wojtyła, dziadek papieża Jana Pawła II, który zmarł 23 września 1923 r. Grobem opiekują się siostry z pobliskiego Zgromadzenia Zakonnego Córek Bożej Miłości.
Spoczywa tutaj także Władysław Nehrebecki, reżyser filmów o przygodach Bolka i Lolka i innych znanych bielskich kreskówek, oraz dwaj pięściarze: medalista Igrzysk Olimpijskich Zbigniew Pietrzykowski oraz przedwojenny wicemistrz Polski Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski, który był więźniem m.in. niemieckich obozów Auschwitz i Neuengamme. Za drutami stoczył kilkadziesiąt walk, także z Niemcami.
Miejsce ostatniego spoczynku na cmentarzu w Białej znalazł też płk Józef Kossarek, obrońca Polski przed czeską agresją w 1919 r., bohater wojny z bolszewikami i dowódca pułku w kampanii wrześniowej.
Na bielskim cmentarzu żydowskim, utworzonym w 1849 r., pochowano wielu ważnych dla miasta i społeczności żydowskiej osób. Spoczywa tam m.in. prof. Michael Berkowitz, sekretarz Teodora Herzla, twórcy syjonizmu. Bielski kirkut to jedyna żydowska nekropolia w Polsce, na której pochowani zostali także czterej muzułmanie - żołnierze, którzy zginęli podczas I wojny światowej.
W Zabrzegu koło Bielska-Białej spoczywa kpt. Henryk Flame ps. Bartek, dowódca największego oddziału NSZ, jaki po wkroczeniu Sowietów działał na Górnym Śląsku i w Beskidach. Liczył kilkuset żołnierzy i podobną liczbę współpracowników. Stoczył wiele walk z UB i KBW. Najgłośniejszą akcją było zajęcie 3 maja 1946 r. Wisły w Beskidach. Flame został zastrzelony 1 grudnia 1947 r. przez milicjanta.
Na cmentarzu w podbielskich Mazańcowicach dwa lata temu został pochowany żołnierz „Bartka” plut. Edward Biesok ps. Edek. Zginął w 1946 r. w potyczce z milicjantami na górze Błatnia w Beskidach. Miał wówczas 19 lat. Koledzy pochowali go w miejscu śmierci. Jego szczątki zostały odnalezione w 2014 r. Po ekshumacji spoczął na cmentarzu w rodzinnej wsi.
Cieszyńska nekropolia skrywa prochy wielu wybitnych postaci. Wśród nich są polscy działacze społeczni: ks. Józef Londzin, Karol Miarka i Paweł Stamach. W 2010 r. pochowano tam prochy płk. Gwidona Langera. Kierował Biurem Szyfrów. W jego zespole pracowali kryptolodzy i matematycy - Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski, którzy załamali szyfry niemieckiej Enigmy. W lipcu 1939 r. przekazał ten sekret aliantom, dzięki czemu uzyskali narzędzie, które w istotny sposób przyczyniło się do zwycięstwa w II wojnie. Zmarł w 1948 r. w Szkocji. Sześć lat temu jego szczątki zostały sprowadzone do Cieszyna.
Na cmentarzu ewangelickim Cieszyna spoczywa światowej sławy dyrygent i wieloletni kierownik artystyczny Filharmonii w Katowicach Karol Stryja.
Na cmentarzu "na gronicku" w Wiśle został pochowany założyciel i dyrektor artystycznego Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Stanisław Hadyna. Jego twórca Stanisław Hadyna stworzył ponad 250 pieśni i 30 tańców oraz skomponował dwa koncerty fortepianowe i muzykę do filmów.
W Istebnej w Beskidzie Śląskim mieszkańcy składają kwiaty na grobie Gustawa Pilcha, pierwszego polskiego żołnierza, który poległ na tym terenie 1 września 1939 r. Mogiła znajduje się na tamtejszym cmentarzu ewangelickim. (PAP)
szf/ agz/