Delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wzięła w środę udział w otwarciu odnowionej polskiej kwatery wojskowej na cmentarzu w Brasławiu na Białorusi. Spoczywają tam żołnierze, którzy brali udział w wojnie z bolszewikami w 1920 r.
„Nie ma tożsamości bez pamięci. Pamięć to jest ta cecha, która wyróżnia Polaków” – powiedział p.o. szefa Urzędu Jan Józef Kasprzyk. Podziękował miejscowym Polakom za dbanie o pamięć, bo - jak mówił - „tam, gdzie są polskie groby, tam jest Polska”. „Dziękujemy wam, że macie Polskę w sercach i dbacie o pamięć o tych, którzy za Polskę oddali swoje życie” – dodał.
Członkowie delegacji złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach polskich żołnierzy, którzy walczyli z bolszewikami w 1920 r. Mogiły zostały odnowione przez lokalną społeczność polską przy wsparciu ambasady RP.
„To są chwile niezwykle wzruszające. Każda mogiła to wzruszenie, ale na dawnych Kresach jest ono jeszcze większe, dlatego że wiemy, w jak trudnych warunkach przez lata Polacy dbali o to, by pamięć nie zginęła, aby te groby nie zostały wymazane nie tylko z kart historii, ale również fizycznie, z cmentarzy” – powiedział Kasprzyk dziennikarzom po zakończeniu uroczystości.
Wcześniej w środę delegacja odwiedziła Postawy, gdzie złożyła kwiaty pod pomnikiem polskich żołnierzy poległych w 1920 r. Został on wzniesiony przez polskie władze w 1934 r., w czasach ZSRR był zdewastowany.
Kasprzyk powiedział, że widzi ocieplenie w relacjach z władzami białoruskimi i jest przekonany, że pomoże to przywrócić pamięć o wielu miejscach, „które dotychczas skazane były na zapomnienie”. Poinformował też, że rozmawiał z przedstawicielami lokalnych władz w Postawach o możliwej rekonstrukcji obelisku upamiętniającego polskich żołnierzy.
Delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych przebywa na Białorusi z trzydniową wizytą związaną z obchodami Święta Niepodległości. Podczas wtorkowego przyjęcia zorganizowanego z okazji tego święta przez ambasadę RP przedstawiciele Urzędu spotkali się z Polakami mieszkającymi w Mińsku, a Jan Józef Kasprzyk odbył krótką rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Białorusi Uładzimirem Makiejem.
W czwartek delegacja złoży wieńce na uroczysku w Kuropatach pod Mińskiem, gdzie znajdują się zbiorowe groby białoruskich i polskich ofiar NKWD z lat 1937-41. Następnie p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczy odznaczenia państwowe Białorusinom zasłużonym dla Polski.
Z Mińska Justyna Prus (PAP)
just/ kot/ kar/ mag/