W uznaniu jej zasług na rzecz krzewienia polskości w kraju i za granicą Senat uczcił we wtorek 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej. Podkreślono wpływ stowarzyszenia na kształtowanie postaw patriotycznych i unarodowienie mas społecznych.
Za uchwałą ws. uczczenia 110. rocznicę powstania Polskiej Macierzy Szkolnej głosowało 72 senatorów, nikt nie był przeciwko, ani nie wstrzymał się od głosu.
Jak przypomniano w treści uchwały, Polska Macierz Szkolna to stowarzyszenie oświatowe, powołane do życia w 1906 r. przez Henryka Sienkiewicza w celu organizacji niepublicznych szkół i placówek oświatowych z polskim językiem wykładowym, działających w duchu chrześcijańskim i narodowym.
Polska Macierz Szkolna powstała na terenach objętych zaborem rosyjskim, gdzie poziom analfabetyzmu wśród ludności małych miasteczek i wsi sięgał 75 proc. Dla umożliwienia nauki w języku polskim wybitny polski pisarz, noblista Henryk Sienkiewicz podjął inicjatywę powołania stowarzyszenia, które zajmie się organizacją polskiej oświaty - napisano w uchwale.
"Powstała na terenach objętych zaborem rosyjskim, gdzie poziom analfabetyzmu wśród ludności małych miasteczek i wsi sięgał 75 procent. Dla umożliwienia nauki w języku polskim wybitny polski pisarz, noblista Henryk Sienkiewicz podjął inicjatywę powołania stowarzyszenia, które zajmie się organizacją polskiej oświaty" - napisano.
"Z inicjatywy Polskiej Macierzy Szkolnej w szybkim czasie powstały liczne szkoły powszechne, średnie, ochronki dla dzieci, uniwersytety ludowe, domy kultury, kursy dla analfabetów, bezpłatne biblioteki" - zaznaczono.
Jak podkreślono, już w 1907 r. władze rosyjskie podjęły decyzję o zawieszeniu działalności organizacji. Stowarzyszenie kontynuowało działalność w konspiracji.
"Dzięki Polskiej Macierzy Szkolnej tysiące Polaków w kraju pozostającym pod zaborami mogło uczyć się w języku polskim, poznawać polską literaturę i historię. Miało to ogromny wpływ na unarodowienie szerokich mas społecznych i kształtowanie postaw patriotycznych. Działalność Polskiej Macierzy Szkolnej walnie przyczyniła się do rozbudzenia aspiracji niepodległościowych Polaków i w ostateczności do odrodzenia się Rzeczypospolitej" - ocenili autorzy projektu, przypominając, że działalność Polskiej Macierzy Szkolnej kontynuowana była także po II wojnie światowej, w Wielkiej Brytanii, "gdzie zajęła się zakładaniem szkół języka polskiego, kształceniem dzieci, młodzieży i dorosłych Polaków pozostających poza granicami ojczyzny". (PAP)
pj/ kos/ agz/