Pełnomocnik prezesa IPN ds. kontaktów ze środowiskami opiniotwórczymi Marek Lasota został dyrektorem Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Nominację odebrał w poniedziałek.
Lasota był jedną z dwóch osób, które stanęły do konkursu na to stanowisko. Na jego nominację zgodził się zarząd województwa małopolskiego, ponieważ Muzeum AK jest placówką prowadzoną wspólnie przez miasto i samorząd województwa. Został powołany na siedmioletnią kadencję.
"Priorytetem będzie wypromowanie Muzeum AK jako unikatowej w skali świata placówki, która posiada bezcenne zbiory, jeśli chodzi o historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeba też dbać o powiększanie zbiorów i o to, by były one zaczynem dla prac badawczych" - powiedział PAP Lasota.
Dla Lasoty objęcia stanowiska dyrektora oznacza konieczność rezygnacji z mandatu radnego, zmieni się także skład prezydium Rady Miasta Krakowa, bo Lasota był wiceprzewodniczącym Rady.
W lipcu 2013 r. na emeryturę odszedł kierujący Muzeum AK od momentu jego powstania Adam Rąpalski. Mimo ogłoszenia i rozstrzygnięcia konkursów ich zwycięzcy nie zostali dyrektorami. Od sierpnia 2013 r. Muzeum AK kierował historyk UJ Janusz Mierzwa. Po tym jak w połowie 2015 r. złożył rezygnację, pełniącą obowiązki dyrektora była Joanna Mrowiec. W listopadzie tego roku zarząd województwa nie zgodził się na jej powołanie na dyrektora bez konkursu, został więc ogłoszony.
"Priorytetem będzie wypromowanie Muzeum AK jako unikatowej w skali świata placówki, która posiada bezcenne zbiory, jeśli chodzi o historię Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego. Trzeba też dbać o powiększanie zbiorów i o to, by były one zaczynem dla prac badawczych" - powiedział PAP Marek Lasota.
Muzeum AK mieści się w zabytkowym budynku koszarowym centrum logistyki i dowodzenia Twierdzy Kraków, wzniesionym ok. 1911 r. Po sfinansowanej ze środków unijnych rewitalizacji bryła budynku pozostała bez zmian, ale całkowicie przebudowano jego wnętrze, które ma blisko 6,5 tys. m kw. powierzchni. W zbiorach Muzeum AK znajduje się ok. 7 tys. muzealiów i ponad 12 tys. archiwaliów zgromadzonych m.in. dzięki kombatantom AK i ich rodzinom.
56-letni Marek Lasota pochodzi z Olkusza. Ukończył polonistykę na UJ, studiował także na Wydziale Historii Kościoła PAT i filmoznawstwo na UJ. W 2009 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej uzyskał doktorat.
Od 2002 roku był radnym sejmiku województwa, a od 2014 r. radnym Krakowa. W 2014 r. Lasota był wspieranym przez PiS kandydatem na prezydenta Krakowa. W drugiej turze wyborów przegrał z Jackiem Majchrowskim.
W 1980 r. był współorganizatorem Niezależnego Zrzeszenia Studentów UJ. Był członkiem zarządu uczelnianego tej organizacji, a w stanie wojennym członkiem kierownictwa konspiracyjnej Krakowskiej Komisji Wykonawczej NZS.
W 1995-96 pracował w krakowskiej delegaturze Urzędu Ochrony Państwa, a później kierował Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Dąbrowie Górniczej i był dyrektorem gimnazjum w Olkuszu.
Lasota należał do Porozumienia Centrum, w 1991 r. został posłem na Sejm z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. W latach 1996-2000 należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego; był członkiem Zarządu Małopolskiego tej partii.
Od 2000 r. Lasota pracował w krakowskim oddziale IPN, w listopadzie 2007 r. został dyrektorem tego oddziału, po tym, jak jego poprzednik na tym stanowisku Ryszard Terlecki został posłem. W sierpniu 2016 r. prezes IPN dr Jarosław Szarek powołał go na stanowisko pełnomocnika do spraw kontaktów ze środowiskami akademickim i naukowym, środowiskiem byłej opozycji, z ludźmi kultury i sztuki oraz duchowieństwem.
Lasota jest autorem książek i publikacji na temat inwigilacji Kościoła katolickiego w czasach PRL-u m.in. "Donos na Wojtyłę. Karol Wojtyła w teczkach bezpieki" i "Wojtyła na podsłuchu". Od 2007 r. wykłada w Wyższej Szkole Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie m.in. najnowszą historię Polski.
Jest członkiem katolickiego bractwa Fraternitas Jesu. Ma żonę i dwie córki.(PAP)
wos/ mow/