07.12.2010. Warszawa (PAP) - Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej podsumował we wtorek dziesięć lat swojej działalności. Do końca listopada 2010 r. łódzki oddział zakończył m.in. ponad 800 postępowań w sprawach o zbrodnie komunistyczne i nazistowskie.
Prokurator dodała, że do sądów skierowano akty oskarżenia przeciwko 14 osobom. "W stosunku do dwóch oskarżonych sądy umorzyły postępowania z powodu śmierci sprawców. Wyroku skazujące zapadły przeciwko dziesięciu oskarżonym" - powiedziała.
Łódzki oddział IPN działa na terenie pokrywającym się z obszarem działalności łódzkiego Sądu Apelacyjnego. Oprócz województwa łódzkiego obejmuje on również część województw wielkopolskiego (obszar działalności Sądu Okręgowego w Kaliszu) i mazowieckiego (obszar działalności Sądu Okręgowego w Płocku).
W Łodzi są również akta dotyczące przestępstw popełnionych w leżącym obecnie na Białorusi Nowogródku i jego okolicach.
Dyrektor łódzkiego oddziału IPN Marek Drużka podczas konferencji podkreślił, że kierowana przez niego placówka przywiązuje ogromną wagę do działalności naukowej. Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej do 2010 r. wydało prawie 40 publikacji książkowych popularyzujących efekty prowadzonych przez łódzki oddział badań naukowych z zakresu historii Polski w latach 1939-1990.
"Największą trudność sprawia nam skłonienie młodych ludzi do tego, by zainteresowali się historią. Tym bardziej, że najnowsza historia Polski w szkole jest właściwie pomijana. Chcąc dotrzeć do młodych ludzi staramy się uatrakcyjnić sposoby przedstawiania naszej historii. Dlatego organizujemy m.in. specjalne wykłady i lekcje najnowszej historii dla szkół, warsztaty dla uczniów, konkursy i rajdy historyczne" - powiedział Drużka. Dodał, że pracownicy łódzkiego IPN organizują również szkolenia dla nauczycieli.
Podczas wtorkowej konferencji pracownicy łódzkiego IPN zachęcali m.in. do korzystania z archiwum instytutu, w którym zgromadzono 4200 m bieżących akt. Wśród nich są akta ok. 200 tys. volksdeutschów z okresu II wojny światowej.
Dotychczasowy dorobek naukowy i edukacyjny całego Instytutu Pamięci Narodowej będzie przedstawiony na trzydniowej konferencji, która rozpocznie się w środę na wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Podczas obrad będzie można m.in. zapoznać się z najnowszym wydawnictwem instytutu, książką pt. "Od Niepodległości do Niepodległości. Historia Polski 1918-1989".
"To synteza najnowszych dziejów Polski adresowana do uczniów szkół średnich a głównie maturzystów. Zamysłem autorów było napisanie książki uzupełniającej wiedzę dostępną w podręcznikach szkolnych" - poinformował Paweł Kowalski z łódzkiego IPN.
Dodał, że po zalogowaniu na internetowej stronie IPN nauczyciele mogą zamawiać bezpłatne egzemplarze książki dla swoich uczniów.(PAP)
duk/ ls/