Niemal wszystkie obiekty Szlaku Zabytków Techniki woj. Śląskiego będą dostępne dla odwiedzających w długi weekend majowy. Spośród 38 czynnych w majówkę obiektów, koordynatorzy Szlaku szczególnie polecają kilka - wśród nich nowe, które dołączyły do sieci w tym roku.
Utworzony ponad 10 lat temu przez samorząd regionu Szlak Zabytków Techniki skupia od 1 stycznia br. 42 najciekawsze obiekty dziedzictwa przemysłowego w woj. śląskim (wcześniej 36). Choć corocznym wydarzeniem, które przyciąga do związanych ze Szlakiem miejsc najwięcej odwiedzających jest święto Szlaku – Industriada (w tym roku 10 czerwca) – liczni turyści poznają też dziedzictwo przemysłowe regionu w weekendy, szczególnie w sezonie.
Jak przekazał PAP kierownik referatu promocji dziedzictwa industrialnego w urzędzie marszałkowskim woj. śląskiego Adam Hajduga, podczas tegorocznego weekendu majowego – w dniach 1-3 maja – dostępnych, choć w różnym zakresie, będzie 38 obiektów Szlaku (szczegółowy wykaz na stronie zabytkitechniki.pl).
Pytany o wybór miejsc szczególnie wartych obejrzenia, koordynator Szlaku zasugerował kilka - położonych w Cieszynie, Katowicach, Tarnowskich Górach, Zabrzu i Żarkach.
W Cieszynie znajdują się dwa szlakowe obiekty. Muzeum Drukarstwa to kompletna stara drukarnia typograficzna, w której cały zgromadzony sprzęt jest w pełni sprawny. Kilka minut spacerem stamtąd znajduje się nowy obiekt Szlaku - Browar Zamkowy z połowy XIX w. Również tam można oglądać wciąż działające maszyny z przełomu XIX i XX w. - wykorzystywane w procesie produkcji.
Do kolejnych nowych obiektów Szlaku warto, zdaniem Hajdugi, zajrzeć w majowy weekend w Katowicach. Muzeum Śląskie, wykorzystujące – prócz nowych podziemnych przestrzeni – także zabytkowe budynki dawnej kopalni Katowice (wcześniej Ferdynand), wprowadza od 1 maja nowe propozycje.
Pierwsza z nich to „bilet industrialny”, z którym można wejść na taras widokowy na 40-metrowej wieży wyciągowej i zwiedzić wybudowany na początku XX w. budynek warsztatu mechanicznego oraz kuźni. Z kolei „Byzuch u Ferdynanda” to możliwość zwiedzenia z przewodnikiem budynków dawnej kopalni Ferdynand i poznania historii tego terenu.
Od początku tego roku na Szlaku znajduje się też Walcownia – Muzeum Hutnictwa Cynku w katowickiej dzielnicy Szopienice. Oprócz codziennego otwarcia od 1 do 3 maja Walcownia szczególnie zaprasza 4 maja, gdy będzie świętować Dzień Hutnika. Zwiedzający będą mogli wziąć udział w warsztatach metaloplastyki, spotkają byłych pracowników, a na dzieci będą czekały stoiska związane z zawodami hutniczych.
Hajduga zaprosił też do jednych z najbardziej znanych obiektów szlaku: Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach. Oba, jako części kompleksu tarnogórskich podziemi, ubiegają się obecnie o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. „Śpieszmy się do nich, bo gdy znajdą się na liście, pewnie podniosą ceny” - zażartował Hajduga.
„Mówiąc poważnie, dużo dobrego stało się tam w ostatnich latach. Jest nowa, bardzo dobra, na europejskim poziomie ekspozycja multimedialna na powierzchni Kopalni, jest nowy restaurator... Jeśli ktoś sobie zaplanuje, może to sobie połączyć ze spacerem po Parku Repeckim, po centrum miasta. Niestety nie kursuje jeszcze kolejka wąskotorowa z Bytomia, ruszą w Industriadę” - zaznaczył koordynator Szlaku.
W Zabrzu w majowy weekend otwarty zostanie po przerwie zimowej uruchomiony w ub. roku Park 12C, czyli jedna z naziemnych części kompleksu Sztolnia Królowa Luiza. Park 12C to plenerowa wystawa z urządzeniami doświadczalnymi - nawiązująca do zagadnień związanych z czterema żywiołami. Jego częścią jest "Bajtel Gruba", czyli zabawkowa kopalnia, w której podzielone na brygady dzieci mogą uczyć się współpracy, wykonując czynności nawiązujące do wydobycia węgla.
Nowym obiektem Szlaki w północnej części woj. śląskiego jest natomiast Stary Młyn – Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Mieszcząca się w bliskostuletnim młynie elektrycznym ekspozycja to przestrzeń multimedialna i interaktywna. Zwiedzający poznają historię rzemiosł obecnych od lat w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa, a także losy miasteczka.
W ub. roku 36 obiektów Szlaku Zabytków Techniki - flagowego produktu turystycznego woj. śląskiego – odwiedziło łącznie blisko 764 tys. osób.(PAP)
mtb/ agz/