Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek zapowiedział szereg publikacji, dotyczących zbrodni NKWD na Polakach, dokonanych na terenie dawnego ZSRR. IPN będzie również odsłaniać tablice pamiątkowe w Polsce i za granicą.
O planach Instytutu Pamięci Narodowej, dotyczących planowanych upamiętnień, poinformowała w sobotę Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). Przypomniano, że uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbędzie się w sierpniu w Krakowie oraz na Ukrainie, na Żytomierszczyźnie w Dowbyszu. W tym roku mija 80 lat od wymordowania przez NKWD Polaków mieszkających na terenie Związku Radzieckiego.
Prezes IPN zapowiedział szereg publikacji poświęconych zbrodniom dokonanych na Polakach. Do tej pory ukazał się tom, zawierający dokumenty z archiwów gruzińskich, w maju i czerwcu ukazać się mają publikacje, które następnie trafią do szkół. Odsłaniane mają być także kolejne tablice pamiątkowe.
Jak przypomniał Szarek, zbrodnia na Polakach dokonana została na podstawie rozkazu z 11 sierpnia 1937 r., który wydał ówczesny Ludowy Komisarz NKWD Nikołaj Jeżow. Akcja objęła wszystkich Polaków, bez względu na ich przynależność klasową.
Wśród zamordowanych i deportowanych znaleźli się mieszkańcy dawnych terenów Rzeczypospolitej na wschód od granicy II RP, członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, polscy jeńcy wojny polsko-bolszewickiej 1920 r., którzy znajdowali się wciąż na terenach ZSRR, imigranci z Polski, uchodźcy polityczni, członkowie i założyciele PPS oraz innych partii niekomunistyczni, a także działacze narodowi mniejszości polskiej w ZSRR. Funkcjonariusze NKWD między 1937 a 1938 r. wymordowali ok. 111 tys. Polaków, prawdopodobnie ok. 100 tys. zostało deportowanych do łagrów. (PAP)
pj/ agz/